MHP Tuzla, Tuzla Arıtma Tesisleri Önünde Basın Açıklaması Yaptı

MHP Tuzla İlçe Başkanı Volkan Beşiroğlu, Türkiye’nin gündemine oturan koku olayı ile ilgili Tuzla Atıksu Arıtma Tesisleri Önünde basın açıklaması yaptı.
Bu haber 1323 kere okunmuş.30 Aralık 2017, Cumartesi - 21:10

MHP Tuzla İlçe Başkanı Volkan Beşiroğlu ve İlçe Yöneticileri ile birlikte Türkiye’nin gündemine oturan koku olayı ile ilgili Tuzla Atıksu Arıtma Tesisleri Önünde basın açıklaması yaptı. 
25 Aralık Pazartesi Akşamı 21.30 sularında Tuzlamızı derinden etkileyen koku problemi temelli bu insanlık dışı olay Tuzla’yı Türkiye’nin gündemine oturtmuştur. O Akşam Çocuk, hasta, yaşlı demeden tüm halkımızın yaşadığı bu olay gelişmiş ülkelerde yaşanmaz ve yaşanmayacak bir durumdur.

Bu yaşanan olay MHP olarak bizleri insani, ahlaki ve siyasi olarak ta derinden etkilemiştir.
O gece Ana Muhalefet Partisi Milletvekili Sn. Akif Hamzaçebi bey bilimden ve sağlıktan uzak, halkı telaş ve paniğe iten açıklamaları vicdanlarımızı yaralamıştır. Halkın sağlığı ile ilgili önemli bir konuda kimse kendini ön plana çıkartma aracı olarak kullanmamalıdır.
Sağlığımız ve güzel Tuzlamız sizlerin siyasi rant elde edeceği ve gelecek planlarınızı süsleyecek durum ve yer değildir.
Ayrıca o gece nahoş koku söylemi ile olayı hafifletmeye çalışan Tuzla Belediye Başkanı Sayın Şadi Yazıcı bey de sanki bu olayı kapatır bir yaklaşım sergilemiştir.

Kıymetli Tuzlalılar,
O gece döküm yapıldığı bahsedilen Aydınlı Mahallesi Patlayıcılar mevkii üzerinde bulunan İSKİ ye ait evsel atık döküm noktası yine İSKİ tarafından 2011 yılında döküme izin verilmiş alandır. Ancak bu alanda kamera sisteminin olmadığı, araç giriş çıkışı kontrol edilmediği, araçlardan numune alınmadığı döküm yapılan alelade bir yerdir. Halkın sağlığını hiçe sayan bu alan İSKİ’nin ihmali ile Tuzlamızın zehirlenme noktasına gelmiştir.
Bir hayal edelim bu kontrolsüz bir alan art niyetli kişiler tarafından bir sabotaj yapmak istendiğinde rahatlıkla gidip istediği en ölümcül kimyasalları oradan salıp gitse ve 250 bin Tuzlalı canından olsa bu bedeli kim ödeyecektir. İSKİ’ye her haneden atık su bedeli ödenmektedir. Karşılığı kontrolsüz atık mı olmalı?
Bu yaşanan olay sonrası özel vidanjör esnafı sıkıntıya sokularak sanki bu olay onlar tarafından gerçekleştirmiş gibi göstermek haksızlık ve insafsızlıktır. Vidanjör esnafı kendi kararı ile emniyet müdürlüğüne gidip hem ifade vermiş hem de numune alınmasını istemiştir. Olay o an itibariyle savcılık soruşturmasına girmiştir. Bizlerde sonucunu merakla beklemekteyiz.
Biz bugün burada toplanarak yaşanılan bu durumu farklı bir yere çekmek istiyoruz. Arkamızda bulunan arıtma tesisi Darıca ile Maltepe arasında ki yerleşim yerlerinin evsel atıklarının gönderildiği bir tesisdir.Bu tesisin teknolojiden uzak olarak 1998 yılında inşa edildiğini bilmekteyiz. Dünyada örneklerine baktığımızda bu tesisin zehir saçtığını görmekteyiz. Arıtma tesisleri çevresi yerleşime uzak, yeşil alanlarla zenginleştirilmiş, kullanılan bitki örtüsünün tesise uygun bir yapıda olması gerekmektedir. Tesisin içinde bulunan atık su havuzlarının yer altında izole edilmiş bir şekilde olması gerekmektedir.

2009-2010 yıllarında Yıldız Teknik Üniversitesi tarafından yapılan incelemelerde bu tesisin uygun olmadığı ve zehir saçtığı raporlarda belirtilmiş olup ancak o günkü yetkililer tarafından dikkate alınmamıştır.
Bu tesisin 13 km çapında bir alana zehir saçtığı, yaşayanları etkilediği bizler tarafından da bilinmektedir. Ayrıca bu tesisin diğer tarafında İSTON AŞ ye tahsis edilmiş alan o günkü planlarda Kent Parkı Alanı olduğu bilinmektedir. Yani bu yapı kaçak inşa edilmiş olup daha sonrasında plan tadilatı yapılmış olsa da kaçak olduğu gerçeği örtülemez.
Birkaç mahallede arıtma tesisinin koku salınımı yapan bacalarının da yüksekliklerinin mevzuata uygun olmadığı tespit edilmiş ve tadilatının yapılmasını istemekteyiz. Sonuç olarak; bu arıtma tesisi günümüz teknolojisine uygun değildir. Gelişmiş ülkelerde inşa edilen tesisler incelenip karşılaştırma yapılmalıdır. Tesisin çevresinde yaşam alanlarına izin verilmesi ve Kent Parkı olarak adlandırılan alanların olmaması tesisi tehlikeli vatandaşın sağlığını tehdit eder bir hal almıştır.

Kıymetli Tuzlalılar;
Tuzlamızda 13 küçük,5 OSB düzeyinde sanayi bölgesi bulunmaktadır. İstanbul ve Türkiye’nin iş hacmini içinde barındıran bir ilçedir. Ancak güzel Tuzlamız çöp toplama yeri, atık tüketme yeri ve dolgu alanları yeri haline gelmiştir. Bu denetimsizlik ve sorumsuz yöneticilik anlayışı daha büyük tehlikelere yol açacaktır. Önlem alınmaz ise yaşam zorlanacaktır. Rant kapısı yapılan güzel ilçemiz bu durumu hak etmemektedir. Sizler aracılığı ile Sayın Cumhurbaşkanımızı, Sayın Başbakanımızı ve Sayın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımızı Tuzlanın tamamında denetimsiz kurulan fabrikalar, sanayi atıkları ve halkımızın sağlığını 20 yıldır tehlikeye sokan bu tesisi incelemeye davet ediyorum.

Tuzlayı kimse siyasi rant yeri olarak görmesin
Derdimiz doğup, büyüdüğümüz ve yaşadığımız Tuzlayı daha yaşanılabilir bir hale getirmektir. Halkın sağlığının tehdit altında olduğu bir yerde kimse ikbal, siyasi rant ve gelecek derdine düşmesin. Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanımız Sayın Dr. Devlet Bahçeli Bey’in dediği gibi’ “İhmalkarlık emanete düşürülmüş kara bir lekedir. Temizlenmesi şarttır’’. Bu olay yaşanınca mı Tuzla akıllara geldi. Yaşanmasaydı 20 yıldır zehirlenmemizi duymayacak mıydınız? Sesimize kulak verdiğiniz, bizi ve Tuzlamızı yalnız bırakmadığınız için siz değerli basın Mensuplarına ve siz değerli Tuzlalı hemşerilerime teşekkür ediyorum. 
MHP Tuzla İlçe Başkanı 
Volkan Beşiroğlu

Etiketler: MHP Tuzla   Atıksu   Arıtma   Koku   Volkan Beşiroğlu  

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 2 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Henüz anket eklenmemiş.
haber yazılımı: buki