Tuzla Belediyesi Nikah Sarayı’nda gerçekleştirilen 7. Geleneksel Tuzla’dan Anadolu’ya Kültürler Buluşmasında bu akşam Trabzonlular Gecesi vardı. Yerel türkücülerin Kemençe eşliğinde söyledikleri türkülere Horonlarla katılan Trabzonlular güzel bir gece yaşadılar.

Horon ekibinin gösterisiyle başlayan Trabzonlular Gecesi’nde sahne alan İslam Yıldız, söylediği türkülerle davetlileri Horona davet ederken, Horona çıkan Trabzonlular adeta kendinden geçtiler.

Tuzla Trabzonlular Derneği, Tuzla Trabzon Ağasarlılar Derneği, Tuzla Trabzon Düzköy ve civar Köyler Derneği ve Tuzla Trabzonsporlular Derneği tarafından düzenlenen Trabzonlular Gecesi’nde söylenen birbirinden güzel Karadeniz Türküleri ve oynanan Horonların ardından, bir konuşma yapan Tuzla Trabzonlular Platformu Başkanı Murat Kant, “ Bugün 99. Yılını kutladığımız Trabzon’umuzun düşman işgalinden kurtuluşu nedeniyle, İstiklalimiz uğruna şehit düşmüş olan bütün vatan evlatlarını rahmetle ve minnetle anıyoruz. Bizleri Türkiye’de bir ilki gerçekleştirip, Şelale Park’ta Tuzla’daki il derneklerimize yer veren, 7 yıldır bu organizasyonlarla bir araya gelmemizi sağlayan, farklı kültürlerle tanışmamıza vesile olan, derneklerimizin iyi gününde ve kötü gününde yanımızda olan Tuzla Belediye Başkanımız Dr. Şadi Yazıcı’ya Tuzla Trabzonlular Platformu adına şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

Tuzla Trabzonlular Platformu Başkanı Murat Kant konuşmasının ardından Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’ya bir adet Kemençe hediye ederken, Gönül Elleri Programı nedeniyle şehir dışında bulunan Dr. Fatma Yazıcı’ya da bir adet Trabzonspor forması hediye etti.

7. Geleneksel Tuzla’dan Anadolu’ya Kültürler Buluşması Trabzonlular Gecesi’nde bir konuşma yapan MHP Tuzla İlçe Başkanı Volkan Beşiroğlu, “ Sizlerle aynı ortamda bulunmanın ve aynı heyecanı yaşamanın onurunu ve gururunu yaşıyorum. Birlik ve beraberliğimiz adına verilen mücadelenin sonucunda bu gecenin hazırlanması ve sizlerle birlikte olmamız bize ayrı heyecan veriyor. Kıymetli hemşerilerim bugün Trabzonumuzun kurtuluşunun 99. Yılı. O güne baktığımızda zulümden ve esaretten kurtulmanın günüydü. Bugüne geldiğimizde ise 15 Temmuz’da da aynı esareti bize yaşatmak istediler. Bizde Türk Milleti’nin birlikteliğiyle bu işin üstesinden geldik” dedi.

Konuşmasında 16 Nisan’da yapılacak olan Referanduma da değinen MHP Tuzla İlçe Başkanı Volkan Beşiroğlu, “16 Nisan’da Türk Milleti bir karar verecek. Tekrar esarete boyun mu eğeceğiz. 16 Nisan’da bunun karar vereceğiz. Hükümetimize de sizlerin huzurunda teşekkür ediyorum, saygılarımı sunuyorum. Artık bu yönetim şekli ile 10 yıllardır bize müdahale eden ülkelerin belki de esaretini 16 Nisan’da vereceğimiz kararla yok edeceğiz. 16 Nisan’da vereceğimiz kararla tekrar çağlar üstüne adım atacağız. Bizler daha güçlü bir Türk Milleti, daha güçlü bir memleket için EVET kararı verdik. Bu noktada da çabamızı ve gayretimizi sürdüreceğiz. 16 Nisan’da Evet kararı veren kardeşimiz de Hayır veren kardeşimiz de bizim için değerlidir. Türk Milleti’nin bekasında gözü olanların 16 Nisan’da hesapları son bulacaktır. Biz Devlet için EVET diyeceğiz, Cumhuriyetimiz için EVET diyeceğiz, Milletimizin Bekası için EVET diyeceğiz” dedi.

MHP Tuzla İlçe Başkanı Volkan Beşiroğlu’nun ardından bir konuşma yapan AK Parti Tuzla İlçe Başkanı Sebahattin Demirci, “Hepimiz Tuzla’da yaşıyoruz. Gerçekten yaşadığımız yere katkıda bulunmak herkesin boynunun borcu. Bu bağlamda Trabzonluların Tuzla’ya katkıda bulunduğuna ben şahidim. Bu ülkeye diz çöktürmek isteyenler çok uğraştılar. Ama baktılar ki olmuyor. Topa, mermiye silaha sarıldılar. 15 Temmuz’da hiç gözünü kırpmadan canını ortaya koyan şehit olan kardeşlerimiz var. O kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Bu dik duruşu sergileyen kardeşlerimize, bugün burada bulunan Trabzonlu kardeşlerimize teşekkür ediyorum. 16 Nisan’da Ya Tam Bağımsızlık, ya da Esarete Devam diyeceğiz. 16 Nisan’da sandıkta Evet diyerek Tam Bağımsızlık diyeceğiz. Bu kalan kısa sürede, bu değişikliğin ne anlama geldiği tabi sadece Trabzonluların Evet demesiyle değil, aynı zamanda yanındaki komşusunu, eşini dostunu ikna etmesi gerekmektedir. Bizim asla Cumhuriyetle bir derdimiz yoktur. Biz tarihte 16 devlet kurduk. Biz sadece milletin kendi kendini yönettiği, millet iradesinin iktidara yansıdığı bir Türkiye arzu ediyoruz. Biz birbirimize kenetlenerek güçlü olmalıyız. Ben milletimizin sağduyulu düşüneceğini ve bu birlikteliği 16 Nisan’da Evet diyerek ortaya koyacağına inanıyorum” dedi.

7. Geleneksel Tuzla’dan Anadolu’ya Kültürler Buluşması Trabzonlular Gecesi’nde konuşan Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, “ Trabzon gerçekten ülkemizin milli birlik ve beraberliği için çok önemli görevleri tarih boyunca üstlenmiş bir ilimizdir. Tuzla’da kurmuş olduğumuz Hemşeri Dernekleri Platformu’na çok ciddi katkı sağlamıştır. Birlik ve beraberliğimizi bozmaya çalışanlara Rabbim fırsat vermesin. Birlik ve beraberliğimizin, siyasetin ve geleceğimizin belirlenmesinde en doğru kararı verecek halkın ta kendisidir. Halkımız en doğru kararı verecektir. Bir Evet var, bir de Hayır var. Ama ortada bir realite var. Bir olayı değerlendirirken böyle değerlendirmek lazım. İşin ucunda bir defa Rejim problemi varsa, önce Trabzonlular sonrada bu ülkenin halkı bunu kimseye bırakmaz. Evet diyende Hayır diyende bizim kardeşimizdir. Sonuç ne çıkarsa çıksın, asla kimsenin bu birliğimizi beraberliğimizi kimsenin bozmasına izin vermeyiz” dedi.

Konuşmasına devam eden Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, “ En yüce makam millettir. Ve 16 Nisan’da da millet karar verecek. Yüce milletimiz en doğru kararı verecektir. Doğruları görün ve görmüş olduğunuz doğrularla beraber keşke dememek için neye Evet dediğinizi, neye Hayır dediğinizi iyi düşünün. Tuzla’da 15 Temmuz dahil olmak üzere bütün olaylarda görmüş olduk ki, birlik ve beraberlikle ve kardeşlikle üstesinden gelemeyeceğimiz sorun yoktur” dedi.

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’nın ardından devam eden 7. Geleneksel Tuzla’dan Anadolu’ya Kültürler Buluşması Trabzonlular Gecesi’nde sahne alan Trabzonlu yöresel türkücü Çayan Hüseyin, seslendirdiği birbirinden güzel Karadeniz türkülerine Trabzonlular eşlik ettiler. Çayan Hüseyin söylediği hareketli Karadeniz Türküleriyle Horon oynayanları coşturdu.