1962 yılında başlayan Mimarsinan Mahallesi 726 parsel mülkiyet davası, İstanbul Anadolu 2. Kadastro Mahkemesi’nin 18 Nisan 2018 tarihli kararı ile sonuçlandı. Mahkeme, 319 dönüm alanın 234 dönümünün hazine, 42,5 dönümünün maliye hazinesine, kalan 42,5 dönümün ise 5 hissedarın 155 mirasçısına pay edilerek tapuya tescil ve kaydına karar verdi. Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, “Dava sonuçlandı diyerek kimseyi yüz üstü bırakmıyoruz. Mahkeme kararı temyizden gelene kadar 726 parselde bir değişiklik olmayacak. “Belediye yıkacakmış” gibi yalanlara inanmayın” dedi.

Türkiye’nin en eski kadastral davaları arasında yer alan ve İstanbul Anadolu 2. Kadastro Mahkemesi’nde görülen Tuzla Mimarsinan Mahallesi 726 parsel mülkiyet davası, 18 Nisan 2018’de sonuçlandı. Mahkeme, 56 yıldır süregelen ve 319 dönümü kapsayan parselin akıbeti ile ilgili kararında arazinin hazine ve maliye hazinesi ile birlikte 155 mirasçıya pay edilmesine karar verdi.

Son Karar Temyizden Çıkacak
Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, mahkemenin 2 hafta önce aldığı karar üzerine mahalle sakinlerini toplantıya davet ederek son durum hakkında bilgi verdi. Toplantıya Başkan Yazıcı’nın yanı sıra Belediye Başkan Yardımcısı Serhan Kural, Tuzla Belediyesi Emlak İstimlak Müdürü Zeki Aydın, Tuzla Belediyesi Hukuk İşleri Müdürü Av. Figen Şenel ve teknik birimlerin sorumluları ile bölge sakinleri katıldı. Tuzla Belediyesi Nikah Sarayı ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıda konuşan Başkan Yazıcı, “726 parselde 56 yıldır mahkeme devam ediyor. Biz bu davada taraf değiliz. Bu alanı dönüşüme sokabilmek, teknik sorunları ortadan kaldırabilmek için 726 parselde oturanlarla toplantılar yaptık. Bu alanı dönüşüme sokmak için proje hazırlamıştık. Sizlerle yaptığımız görüşmelerde herkesin payı ve ona verilen teklifleri hazırlamış ve size sunmuştuk. Bu sürede davanın 1.sürecinin bittiğini ve bir karara bağlandığını öğrendik. 2014 seçimlerinden önceki toplantılarda “Dava sonuçlanmadan ben tapuyu veririm dersem yalan söylerim. Bunu vermem mümkün değil” demiştim. En son halk meclisinde de bunu tekrar ettim. “Türkiye’de her yer yıkılabilir ama 726 parsel yıkılamaz çünkü arazinin kime ait olduğu belli değil. Bu dava bitmeden kimse kimseye tapu veremez” dedim. Bu bölgedeki kentsel dönüşüm projemizi 50’den fazla toplantıda anlattım ve son olarak mahalle sakinlerinin yüzde 70’i buna olumlu yaklaşmıştı. Şimdi bu kararla beraber Maliye’ye kayıtlı olan yerler, Maliye tarafından üzerinde 20-30 yıldır oturan vatandaşa direk satılabilir. Son karar temyizde çıkacak”

80’li Yıllarda Alınan Tapu Tahsis Belge Numaraları Geçerli Değil
Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, tapu tahsis belge numarası sahiplerinin durumunu da toplantıda değerlendirdi. Bu belgelerin geçerli olmadığını nedeni ile birlikte izah eden Başkan Yazıcı, “Bazı arkadaşlar tapu tahsis belgesinde numara diyorlardı. O belge, geçerli değil. 80’li yıllarda alınmış ve para yatırılmış “Ben burada oturuyorum, burayı istiyorum” demişler. Devlet “Gelin size vereceğim” demiş. Para yatırılmış, yeminli büroya gidilmiş, krokisi çizilmiş ama devletin karşına gidildiğinde devlet “Burada dava var. Yer benim değil ki! Ben size nasıl vereyim?” demiş. Tapuya tescil edilmemiş. İşin özü bu. O zamanki tapu tescil işlemlerinde devlet herkese tapu veriyormuş ama dava bitmediği için verilmemiş” açıklamasında bulundu.

Maliyeden İşgalcisine Satış İçin Belge Toplayın
Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, mahkeme kararının temyize gideceğini hatırlatarak temyiz sürecinde hazırlıklı olunması çağrısında bulundu. Bu hazırlığın kapsamını da paylaşan Başkan Yazıcı, konuşmasına şu şekilde devam etti: “Bu dava sonucuna göre A ve B alanları pay edildi, bir kısmı Hazine’ye, bir kısmı Maliye Hazinesi, geri kalan kısmı da dava açan kişilerin mirasçılarına verildi. Dava temyizden çıktıktan sonra maliye hazinesinin üstündeki işgalcisine direk vermesi mümkün olabilir. 4706 sayılı kanuna göre devlet kişinin bu alanda 20-30 yıldır oturduğunu ispatlanmasını istiyor. Biz ne yapıyoruz? Bu kanunla devlet bu kişinin 20 yıl burada oturduğuna dair belge topla diyor. Elektrik, su faturası gibi dosya oluşturuyoruz”

Başkan Yazıcı, Kentsel Dönüşüm Önerisini de Yineledi
Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Şifa-Mimarsinan Mahallesi Halk Meclisi’nde “Hayal bile edilemeyecek bir teklif” şeklinde tanımladığı kentsel dönüşüm fikrini bu toplantıda da 2. natif olarak yineledi. Başkan Yazıcı, “Diyelim ki dava temyize gitti. Temyizde aynı karar çıktı. Siz de maliyeden satın alma işlemlerine başvurdunuz. Alım sırasında işin içinden çıkamazsanız, yerleri kentsel dönüşüme sokmak isterseniz biz oranın riskli alan ilan edilip kentsel dönüşüm yapılması için de yardımcı oluruz. Şu anda İçmeler Köprüsü yanında bu şekilde kentsel dönüşüm yapıyoruz” diyerek vatandaşın mağduriyet yaşamaması için her çözüm önerisine açık olduklarını vurguladı.

Temyize Kadar Durumunuzda Bir Değişiklik Olmayacak
Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, sunduğu natifleri bölge sakinlerinin tüm yönleriyle değerlendirmesinin uygun olacağını söyledi. Temyize kadar yerlerde bir değişiklik olmayacağının güvencesini veren Başkan Yazıcı, “Bu konuda dava sonuçlandı diyerek sizi yüz üstü bırakmıyoruz. Alternatifleri deneyin, kafanızda soru işaretleri kalmasın. Ben “Gelin hemen dönüşüme sokalım” dersem bunun altında da bir şeyler aranır, dedikodu çıkarılır. Mahkeme kararı temyizden gelene kadar sizin durumunuzla ilgili bir değişiklik olmayacak. “Belediye yıkacakmış” gibi yalanlara inanmayın. Benden duyduğunuza inanın, benden duyduğunuzdan başka lafa itibar etmeyin” dedi. Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, toplantıya katılan vatandaşların sorularını da yanıtladı.