AKP’li Tuzla Belediyesi, protokolle devraldığı askeri araziyi parça parça satıyor. Devraldığı yaklaşık 137 bin metrekarelik arazinin 3 gün önce 27 bin metrekaresini 123 milyon TL’ye satışa çıkaran Tuzla Belediyesi, şimdi de 2 bin 518 metrekarelik kısmını daha satışa çıkardı.

İmar planlarına akaryakıt alanı olarak işlediği parsel için Belediye, 31 milyon 500 bin TL tahmini muhammen bedel belirledi.

Tuzla Belediyesi, pazar günü Resmi Gazete’de yayınlanan ilanla, Aydınlı Mahallesi’nde bulunan askeriyeden devraldığı arazinin 27 bin 314 kısmını satışa çıkarmıştı. Tuzla Belediyesi, dünkü Resmi Gazete’de yayınlanan ilanla, aynı askeri alan içindeki bir başka parseli daha satışa çıkardı. Satışa çıkarılan ikinci parsel Aydınlı Mahallesi’nde bulunuyor ve 2 bin 518 metrekare büyüklüğünde.

Tuzla Piyade Okulu Komutanlığı’na tahsisli olan arazinin 137 bin 600 metrekarelik kısmı 2019’da, yapılan bir protokolle Tuzla Belediyesi’ne devredilmişti. Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı, daha önce yaptığı bir açıklamada, araziyi askeriyeden 65 milyon TL’ye aldıklarını belirtmişti. Ancak Tuzla Belediyesi, devraldığı 137 bin metrekarelik arazinin satışa çıkardığı, sadece 30 bin metrekarelik kısmı için 154 milyon 415 bin 655 TL tahmini bedel belirlemişti.

Resmi gazetede dün satış ilanı yayınlanan 4493 nolu parselin 2 bin 518 metrekarelik kısmı, D-100 ile E-80 otoyollarını birbirine bağlayan Aydınlı Yolu Caddesi üzerinde bulunuyor. Bir kavşakta yer alan parsel, arazinin en kıymetli yerlerinden birini oluşturuyor. Her iki yerin satış ihalesi 5 Nisan 2022 tarihinde yapılacak.

"BABASININ YERİ DEĞİL" DEMİŞTİ

Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı, 7 Ocak 2021 tarihli Belediye Meclisi’nde, askeriyeden devralınan arazi ile ilgili olarak, CHP’li meclis üyesi Ülkü Sakalar’ın eleştirilerini yanıtlarken özetle şunları söylemişti:

Kendisine avukat diyen bir hanımefendi, neden yaptığını bilmediğim, nerede yaşıyorsunuz ya? Askeri alan, yeşil alan diyorsunuz. Tövbe yeşil alan değil orası. Doğru konut alanına açıyoruz. Peki biliyor musunuz askeriye bizden kaç para istedi? Askeriyeyle protokolde kaç paralık sözümüz var biliyor musunuz? Askeriye 65 milyon TL para istedi bizden. Babasının yeri de değil, sadece tahsisi var. 65 milyonu verecek misiniz yoksa, ben konut yapıp satıp mı vereyim? Burası rezerv alan. Rezerv alan ilanı Bakanlığın işidir, İBB ve ilçe belediyesinin işi değildir. Rezerv alanı kim ilan eder? Bakanlık. 164 bin metrekarenin 54 bin metrekaresi konut alanı, geri kalanının tamam spor alanı, yeşil alanı ve okul alanı.” Kaynak / Habererk.com