CHP Tuzla Belediye Meclis Üyesi ve bir dönem İmar Komisyonu Üyesi olarak görev yapan Mimar Kenan Albayrak, Tuzla Belediye Meclis görüşmelerinde söz alarak yaptığı konuşmasında, adeta meclis salonu buz kesti. Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı ve ekibinin samimiyetten uzakta olduğunu belirten Albayrak “Tuzla’daki site sakinlerine verdiğiniz sözleri yerine getirmezseniz, burada yaşayan insanları ilk depremde tabutlarda görmemiz an meselesidir” dedi.

2020 Aralık ayının son meclis toplantısı Pandemi dolayısıyla Tuzla Belediyesi Nikâh ve Kültür Merkezinde gerçekleşti.

Yapılan meclis görüşmelerinde CHP Tuzla Belediyesi Meclis Üyesi Mimar Kenan Albayrak, CHP adına söz alarak yaptığı konuşmada adeta meclis buz kesti.

“Bir deprem gerçeğiyle karşı karşıyayız. Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı ve ekibi Tuzla’daki site sakinlerine her seçim öncesinde verdikleri sözleri yerine getirmelerini istiyoruz” diyerek şu ifadeleri kullandı:

“Astığınız pankartlara yazdığınız sözleri yerine getirin”

“Kentsel dönüşüme girmesi gereken sitelerin bir an önce yıkılmasını ve verilen sözlerin yerine getirilmesini lazım. Seçimler öncesinde astığınız ve pankartlara yazdığınız verdiğiniz sözleri yerine getirmezseniz ilk sallantıda bu sitelerin tamamı tabut haline gelecek” 

Oluşturduğunuz algı ve operasyonlarla yıllardır bu insanlara verdiğiniz sözleri yerine getirmiyorsunuz. Tuzla’da acilen 20’yi geçkin Kentsel dönüşüme girmesi gereken ve bunların arasında seçimler öncesi site sakinlerine verdiğiniz sözler de var. “Çevre Şehircilik Bakanı Tuzla’ya geldi ve tüm Tuzlalılarımıza müjdemizdir. 2 ay içerisinde kentsel dönüşüm dosyalarınız tamamlanmış olacak ve kentsel dönüşüm işlemleriniz tamamlanacaktır” denmiştir. 

Mesela “Has Sitesi veya Penguen Sitesi”

Tuzla Penguen sitesi ile ilgili “Gidin sitenin bodrum katlarına bir inin bakın neler görecekseniz? Burada sizlere aktaracaklarım ve söyleyeceklerim az bile kalır. İnsanlar korku içerisinde resmen ölümü bekliyorlar. Durum çok vahim”

İşte CHP Tuzla Belediye Meclis Üyesi Kenan Albayrak’ın meclis görüşmelerindeki konuşmasından bazı bölümler:

Her deprem vakasında yine aynı şeyler hem ülke genelinde hem de ülke medyasında ve Tuzla meclisinde olmak üzere konuşuldu tartışıldı. Ne gibi bir tedbirler alınması gerektiği konusunda bunlar devamlı tartışıldı konuşuldu yazıldı çizildi.

Gerçeğe bakıldığı zaman eylemde ve fiiliyatta doğru düzgün bir çalışma yapılmadığı her yerde görmekteyiz. Benim için, bizim için ve bu mecliste önemli olan önceliğimiz Tuzla olması gerekmektedir. 1999 depreminden bu güne kadar, en son Ekim ayında yaşanmış depreme kadar aynı şeyler devam edip duruyor.

Tuzla’da yirminin üzerinde çözüm bekleyen siteler mevcut. Depremin olmazsa olmazı teknik birçok insanın söylemek istediği ve bahsettiği bir gerçek vardır ki o da “Deprem öldürmez ihmal öldürür” tedbirsizlik öldürür bunu defalarca tüm uzmanlar söylemiştir ve söylemeye devam etmektedir. Ama biz kentsel dönüşüm konusunda ne doğru dürüst bir komisyon kurabildik. Ne kentsel dönüşüm konusunda sıkıntı yaşayan sitelere mağdurlara doğru düzgün bir çözüm getirebildik.

20’nin üzerinde site olmasına rağmen isimlerini söylemem gerek yok ve herkesde bilmektedir. Depremle ilgili çözümler getirip konuşulup hep birlikte muhalefet iktidar demeden çözüm getirmemiz gerekiyor.

Toplumun tamamını ilgilendiren sorunlardır ve can güvenliği herkes için sağlanmak zorundadır. Bu konuda belediyesi, belediye başkanı ve yönetimi olmak üzere meclis grubu da dâhil herkes bu durumdan sorumludur.

Mesela Penguen Sitesi ile ilgili insanlar mağduriyetlerini gelip bize söylediklerinde 2018’in ortalarıydı. 2020 yılını bitirmek üzereyken, günler sonra 2021 yılına gireceğimiz şu günlerde ve hale kentsel dönüşümde işlem çözülmüş değil. Bu insanlar halen daha korku ile evlerinde deprem paniği yaşamaktadırlar ve bunu da her defasında dile getiriyorlar. 

Bu insanların oturdukları binalarda bodrum katlara indiğinizde ve birçok yere baktığınızda kolonlarından krişlere kadar durumu kendi gözlerinizle görebilirsiniz ve durumun vahametini daha iyi anlayacaksınız. Bakmanız görmeniz lazım.

Yönetimler bu konuda bu işin çözülmesi konusunda birçok kişi imzasını atmış. Bu konuda insanlar belediyeye siz nasıl istiyorsanız ve nasıl bir sonuca ulaşacaksak sonucu onaylıyoruz demiş. Defalarca bu konuda görüşmeler yapılmış.

Asıl işin ilginç tarafı Mart ve Haziran seçimlerinde, hatta bir seçimden 2 gün önce Çevre ve Şehircilik Bakanı Tuzlaya geldiğinde Ayyıldız sosyal tesislerindeki konuşmalarında bu sorunun sözleri verilmiş olmasına rağmen…”  
Has Sitesi ve Penguen Sitesine her tarafa dört bir alana pankartlar asarak “Çevre Şehircilik Bakanı Tuzla’ya geldi ve tüm Tuzlalılarımıza müjdemizdir. 2 ay içerisinde kentsel dönüşüm dosyalarınız tamamlanmış olacak ve kentsel dönüşüm işlemleriniz tamamlanacaktır” diye pankartlara yazılıp her yere asılmıştır.

Ancak o günden bugüne kadar bakıyoruz halen daha aynı sonuçlar değişmemekte ve devam etmektedir.

Şimdi iktidara ve sorumlulara soruyorum “Deprem yine yaşandığında bu insanlar göçük altında kaldığında bu insanlar tabutlar içerisine girdiği zaman mı? Biz bu alana kentsel dönüşümü çözümleyeceğiz. Eğer bu Tuzlada kitlesi belirli bloklardan emsali yetersiz olan alanlarda belediye ve bakanlık aracılığıyla çözülmüyorsa bu insanlara ona göre anlatmak gerekiyor. Seçimden 3 veya 1 hafta önce bakan söyledi pankartlar asılıp seçimde de kullanmak yerine gerçekten çözüm getirmek gerekiyor”

Belediye bu çözümleri, bizlere yani muhalefete getirdi de bizler engel mi olduk. Tabi ki hayır. Biz bu konuda konuları söyledik ve yine bu konuda ısrarla bir komisyon kurulsun ve bu konuları hep birlikte çözelim dedik.

Başkanlık makamına havale edilmesi konusunda yine bu konuda bir komisyonu kurulması, insanların bu konuda mağduriyetlerin giderilmesi ve bu tehlikeler karşısında insanların güvenle yaşadığı alanların bir an önce oluşturulması adına gereken çalışmalar yapılmasını istiyoruz.

Bizlere de, ne düşüyorsa bizde bize düşeni yapmaya hazırız. Bu konuda ivedi bir şekilde Tuzla’da deprem ve kentsel dönüşümü üzerine “araştırma komisyonu” kurulması için sözlü soru önergesini başkanlık makamına ilettim. İnşallah gereken cevabı ivedilikle vereceklerdir” dedi. 

Yalçın Yıldırım / www.tuzlaistanbul.com