İYİ Parti ve CHP Tuzla Belediyesi Meclis Üyelerinin, Tuzla Belediyesi Meclis Başkanlığına sundukları sözlü ve yazılı önergelerle belediye yetkililerinin “Tuzla’daki Kamu alanlarını ve kentsel dönüşüm alanlarını ranta çevirdiklerini iddia ederek” Belediye meclisine sunduğu sözlü ve yazılı önergelerle adeta iktidarı topa tutmuştu.  

Seçildiği ilk günden bugüne kadar  “Bütçe ve Performans” görüşmeleri dışında meclis toplantılarına katılmayan Başkan Yazıcı, ‘ilk kez katıldığı meclis toplantısında’ günlerdir Tuzla Gündemini meşgul eden konulara ve gazetemizin manşetine taşıdığı haberlere ‘cevap vermeye çalıştı’ da diyebiliriz.
Tuzla Belediyesi Meclis TV’den canlı olarak yayınlanan görüşmelerde hakkındaki iddialara cevap vermeye çalışan Sayın Yazıcı’nın, ilk kez bu kadar “yalnız ve konulara hâkim olamadığını” gördüğümü söyleyebilirim.

Sayın Yazıcı, galiba ‘sıkı bir muhalefet’ ile karşı karşıya. Eleştiri aldığı her konuda topu muhalefete atarak “beceriksiz” olmakla suçlayan başkan Yazıcı’nın, kürsüden iddialara cevap vermek yerine muhalefeti üstü kapalı ‘tehdit etmesi’ anlaşılır gibi değildi!

Yaklaşık 11 yıldır belediye başkanlığı görevini sürdüren Sayın Yazıcı, “Kamu alanlarının halka açılması konusunda tereddütle yaklaşması ve “başka ne yapabiliriz” diyerek ‘pazarlık konusu’ yapması mecliste tansiyonu yükseltti. 

Muhalefet meclis üyelerine “gelin imza verin bu alanları açalım” diyerek muhalefetin oy ’una ihtiyaç duymasını komik bulduğumu da, söylemek isterim…

Konuşmanızda açık açık “kamu park alanlarını ‘Eğitim ve Sağlık’ sektörü kullanıyor. Önemli kurumlar. Onun için dokunmuyoruz” diye üzerine basa basa söylediğiniz ve nitelendirdiğiniz yerlere bir bakar mısınız? Hepsi de ‘Ticari Faaliyetleri yürüten yerler’ Parasız hiçbir şey yaptıramazsınız? Paranız olmadı mı ‘eğitimde yok’ ‘Sağlık ta’ yok. Kimse kusura bakmasın? Sonuçta para kazanıyorlar.

Kamu’ya ait özel park veya yeşil alanları kullananları cezalandırmak ve terkini sağlamak belediyenin asli görevi değil mi?

Eğer bir yer ticari faaliyetlerini eğitim ve sağlık alanlarında yapacaklarsa kendilerine daha uygun yerler ve imkânları tercih etmeleri gerekmiyor mu?

Hatırlıyorum da: Tuzla’da göreve gelir gelmez, Tuzla sahil güzergâhında ne kadar “kamu malını işgal eden” yer kişi ve mekân varsa yüzlerce polis ve zabıta memuru eşliğinde, yanınıza aldığınız gazeteci ordusu ile birlikte yıkıntıların arasında canlı yayınlara katılarak gövde gösteri yapmıştınız.

Tuzla İstanbul Gazetesi olarak o günden bugüne kadar Tuzla Belediyesinin tüm organizasyonlarında verdiğimiz haber desteğiyle yanınızda olmuş, kamuoyunu doğru bilgilendirme aşamasında doğruları yazmıştık.

Şimdi ise “Özel sitelerin yıllarca babalarının malı gibi kullandıkları ‘Kamu’ya ait park alanlarını” gündeme getirip manşetine taşıyan ‘Gazeteye ve Gazeteciye’ hakaret ederek neler söylediğinizi? Hayretler içerisinde hem dinledik, hem de seyrettik…

Bilgi ise “Size bilgi”… Belge ise, “size belge”…

Saatlerdir meclis kürsüsünden “Yalan ve asılsız. Bilgi ve belgesiz” dediğiniz haberlere cevap vermeye çalışsanız da, hakaret etmenizi inanın ‘size yakıştıramadım’ diyebilirim. 

Dakikalar sonra yine aynı kürsüden yaptığınız konuşmada, muhalefet meclis üyelerine seslenerek “Benim bildiğim böyle kamu alanlarını işgal etmiş 12 tane özel site var. Listesi de elimde. Hatta isimlerini de şöyle” diyerek dakikalar önce “yalan ve iftira haberleri yapıyor” dediğiniz “Gazeteciye” ve “Cahillikle” suçladığınız muhalefet meclis üyelerine neler söylediğinizi? Çok iyi duyduk.

Sayın Başkanım: Kamu malı olan Park ve yeşil alanlarını işgal eden “12 tane daha böyle site var” dediğiniz tüm alanlarda ikamet edenler arasında çoğu muhalefet partili veya gönüllüsü de diyebiliriz.

İyi bir ‘strateji hatası’ diyebilirim. Bu tartışmalar tersine döner mi? Bilinmez ama, tahmin etmeye çalışırsak bugüne kadar sizlere “yüzde 20 gibi bir desteği” olmayan özel sitelere bu kadar çok cömert davrandığınızı söylemeniz inanılır gibi değil.

Başkan Yazıcı’nın meclis kürsüsünde iddialara cevap verirken, “bu kadar yalnız ve çaresiz” kaldığına ilk kez şahit oldum.

Her şeye rağmen Tuzla’da siyaset yapmaya çalışan AK Parti ve MHP meclis üyelerine, Muhalefetin Bel Kemiği olan ‘CHP ve İYİ Parti meclis üyelerini’ tebrik diyorum.

Meclis salonundaki performansları ile Sayın CHP’li Meclis Üyelerinden Avukat Ülkü Solaker, Mimar Sayın Barış Birtan Gündüz, İYİ Parti Meclis üyesi İnşaat Mühendisi Sayın Akın Gürkan alkışı hak eden taraf olurken, Başkan Yazıcı’nın performans düşüklüğü ise gözlerden kaçmadı…   

Yine önceki gün yaşanan farklı bir olayı sizlerle paylaşmak istiyorum…
Hatırlarsanız Gazeteci Ahmet Hakan, “artık aklına nereden geldiyse” geçtiğimiz günlerde Sayın Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı özel bir tv programın da, saçmaladığı sorusunu Sayın Dr. Şadi Yazıcı’nın kurucusu olduğu ‘Temel Bilimler Araştırma Vakfın’a bağlamasını, sizler nereye bağlıyorsunuz? Bilemem ama Sayın Cumhurbaşkanımızın bir yere bağladığını duymuşsunuzdur?

Gazeteci Ahmet Hakan’ın saçmaladığını gören Sayın Cumhurbaşkanımız müthiş zekâsıyla olayı nereye ve nasıl bağladığını gördük! Eğer ağzından iki kelime farklı bir şeyler çıksaydı (!) aman Allah’ım!

Benim tanıdığım Sayın Yazıcı, böyle bir olay yakalayacak vallahi “ortalığı ayağa” kaldırırdı. İş terse dönünce tabi, Günlerdir trollerinden de ses de çıkmıyor?

Amatörce yapılan “reklam reklamdır” tezinin çürüdüğünü ve saçma sapan siyasi hamlelerin sonuçlarını yakın bir zamanda Tuzla’da görmemiz kaçınılmaz olacak.