Tuzla Belediyesi Mart ayı meclis görüşmeleri Pandemi dolayısıyla Tuzla Belediyesi Nikâh Sarayı ve Kültür Merkezi Mavera salonunda gerçekleşti. 

Yalçın Yıldırım / www.tuzlaistanbul.com / ÖZEL HABER

Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı, Mart 2019 yerel seçimler öncesi kurmaylarıyla birlikte, deprem riski taşıyan kooperatif ve site sakinleriyle toplantılar gerçekleştirmiş ve birçok site ile ön sözleşme imzalamıştı.

Tuzla Belediyesi iştiraki Tuz-Yap ile Has Sitesi sakinleri karşılıklı ön sözleşme imzaladığı ve yaklaşık 2 yıl geçmesine rağmen ilerleme kaydedilmediğini belirten İYİ Parti Tuzla ve İBB Meclis Üyesi Akın Gürkan, başkanlık makamına havalesini istediği soru önergesi AK Partili meclis üyelerine takıldı.

AK Parti Grup Başkan Vekili Tülay Kalav,
“Bu önerge hangi ciddiyetle sunuluyor”

Tuzla Belediye Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda AK Parti Grup Başkan Vekili Tülay Kalav’ın, meclis görüşmelerinde İYİ Partili Akın Gürkan’ın verdiği soru önergesi için kullandığı ifade de şunlara değindi:

Kalav “Akın bey’in verdiği soru önergesinde belediye başkanımız bu mecliste Has Sitesi konusunu defalarca konuşarak cevap verdi. Bunlarda kayıtlarda mevcuttur. Akın beyin şu anda verdiği soru önergesini meclisimize karşı saygısızlıktır olarak addediyorum. Akın bey’in, Tuzla belediyesiyle Tuzla halkını karşı karşıya getirmek için yapılmış bir eylem olarak görüyorum. Bu önerge hangi ciddiyetle hangi ciddiyetsizlikle sunuluyor. Bu başkanımıza ve bize yapılan saygısızlık olarak addediyor bu önergeyi ret ediyoruz” dedi.

Akın Gürkan “İmzaladığınız sözleşmeyi ret ettiniz”

Sizler bu Has Sitesi konusunu çözmediğiniz sürece biz bu konuyu bu mecliste sıcak tutacağız ve sürekli de gündeme getireceğiz. Siz bu problemi çözdünüz de biz tekrar mı getirdik. Maliklerin sorunlarını dile getirip sesi oluyoruz, sizler neden rahatsız oluyorsunuz? Sizler bu konuyu çözdünüz de bizler hayır mı dedik? Yanınızda mı durmadık? Aradan 2 yıl geçmiş. Burada başkan ön sözleşme imzalamadım dedi. Milletle imzaladığınız sözleşmeye itiraz ettiniz.” Dedi.   

İYİ Partili Akın Gürkan “Bir arpa yol ilerlemediniz”

Yaklaşık 2 yıl önce kat malikleriyle karşılıklı imzalanan ön sözleşmeler doğrultusunda yıkımı gerçekleşen Has Sitesinde, bir arpa yol ilerlenmediğini belirten Akın Gürkan, Tuzla Belediyesi Nikâh ve Kültür Merkezinde söz alarak yaptığı konuşmada şunlara değindi:

İşte Akın Gürkan’ın yaptığı o konuşma metni ve soru önergesi!

Yeni Has Sitesi, bilindiği üzere uzunca bir süredir Tuzla’nın bir türlü giderilemeyen ve aslında geçmişte küçük bir dokunuşla belki de çözülebilecek bir meselesinin yüzlerce kişinin mağduriyeti ile devam ettiği bir süreç yaşanmaktadır.  

Yeni Has Sitesi malikleri çok mağdur bir durumda, binaları yıkılmış, dolayısıyla hepsi kiraya çıkmış, kira yardımları 18 ay dolduğundan onu da alamaz duruma gelmişlerdir. Artık kira yardımı da alamamaktadırlar.

Birçoğu orta ve düşük gelirli vatandaşlardan oluşan Has Sitesi Malikleri ekonomik kriz, Pandemi gibi üst üste gelen olumsuzluklardan da aşırı derecede etilenmiş, içinden çıkılamaz bir durumda, ne olacağı belli olmayan umutsuz bir bekleyiş içine girmişlerdir. 

Yeni Has Sitesi bundan yaklaşık iki sene önce sitelerini kat karşılığı olarak bir müteahhit firmaya vermek üzere uzun görüşmeler sonrası anlaşmış, hatta müteahhit firma buradan birkaç adet daireyi dahi satın almış, Yeni Has Sitesinin arsasına yapacağı projelerini de hazırlamış Tuzla Belediyesine sunmuştu.

Eğer o dönemde bu sıkıntılı yer için belediyemiz hassasiyet göstererek küçük bir dokunuş yapsaydı, projeleri onaylayıp ruhsatını verseydi belki de bu kötü gidişatın bir anda seyri değişebilir, belki de bu gün Yeni has Sitesi Sakinleri yeni, deprem güvenlikli dairelerinde oturuyor olabilirlerdi.

Yeni Has Sitesi, Tuzla Merkez Ziraat Bankası Üzerindeki Belediyeye ait toplantı salonunda Bir Toplantı düzenledi. Toplantıya Tuzla Belediye Başkanı ve Başkan Yardımcıları da katıldılar.

Belediye başkanı da belediye teşekkülü Tuz-Yap üzerinden bunu yapabileceklerini söylemiş ve daha sonrasında maliklerle belediyenin bir sözleşme imzaladıklarını bilmekteyiz.

Yeni Has Sitesi İmzaladıkları ön sözleşmeye güvenerek, sitelerini kentsel dönüşüme soktular, binaların riskli yapı tespitlerini yaptırdılar, zaten riskli olduğu bilinen binalarını yıktırdılar.

Yıkılma sonrası aradan 2 yıla yakın bir süre geçmesine rağmen hiçbir faaliyet olmadı. 18 Ay olan kira yardımının süresi de doldu.

Malikler şu anda inşaatın başlamaması ve kira yardımlarının kesilmesi ile ciddi bir panik, tedirginlik ve şaşkınlık içinde perişan bir halde ne yapacaklarını şaşırmış durumdalar.

Bu zamana kadar, Projeler yapılıyor, ilgileniyoruz, denmiştir. Ve bir süre sonra, artık biz yapmayacağız TOKİ ilgileniyor, onlar yapacak, Bakan söz verdi, bakan yardımcısı söz verdi, denilerek, Ha projeler yapılıyor, Ha şöyle oldu, ha böyle oldu diye de bize bilgiler geliyordu.

Malikler ise son zamanlarda birçok yerle görüşüp sıkıntılarını ilettiklerini ve hep olumsuz yanıtlar aldıklarını ifade edince ve konu ile ilgili gelip giden arayanlarında artması sonucu TOKİ nin ilgili daire başkanlığını ben de aradım.

Röportör konu ile ilgili olarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın kesin talimatının olduğunu, belli kat yüksekliğini kesinlikle geçilmeyeceği yönündeki talimatı doğrultusunda bu projelere hiç başlanmadığını, bakanların, bakan yardımcılarının söz verdiklerini fakat bunun da havada kaldığını kendilerine konu ile ilgili hiçbir talimat veya bilgilendirmenin gelmediğini ve bunun gibi bir çok olumsuzluğu tarafıma bildirdi.

Tuzla Belediye Başkanlık Makamına soru önergesi ile konunun tam aydınlatılması ve mağduriyetlerin giderilmesi için 3 soru sorarak önergemin başkanlık makamına havalesini istiyorum.

Soru-1
Tarafları, bir tarafta Tuzla Belediyesi, bir tarafta 6111 ile 2335 parsellerdeki malikler ve taşınmaz sahipleri olmak üzere imza altına alınmış olan 10 Madde ve 4 sayfadan oluşan, kat karşılığı inşaat sözleşmesine esas olmak üzere düzenlenen ön sözleşme hala geçerli midir?

Soru-2
Yukarıda bahsi geçen iki parselde mukim Has Sitesi Sakinleri, devletle yani Tuzla Belediyesi ile imzaladıkları ön sözleşmeye istinaden, sitelerini kentsel dönüşüme sokarak riskli yapı tespitlerini yaptırmış ve riskli yapılarını yıktırmışlardır.

Yıkım sonrası devletin kentsel dönüşüm çerçevesinde 18 ay boyunca verdiği kira yardımı iki ay öncesinde sonlanmış, artık kira yardımı yapılmamaktadır.

Malikler tamamen ciddi bir mağduriyetle karşı karşıyadır.

Yüzlerce insanı ilgilendiren ve mağduriyetine sebep olan, bu konu hakkında Tuzla Belediyesi olarak herhangi bir acil eylem planınız var mıdır? 

Soru-3
Tuzla Belediyesi konu ile ilgili olarak resmi bir açıklama yapacak mıdır?

Sorularımın başkanlık makamına havalesini arz ediyor,  hepinizi sevgi ve saygılarımla selamlıyorum…”