Tuzla Belediyesi Temmuz ayı meclis toplantısına yansıyan tartışmalara bir yenisi daha eklendi. Tuzlalı Balıkçıların, Balıkçı Barınağındaki kullanım alanları, Tuzla VİA Marina yönetimi ve belediye yöneticileri tarafından amacı dışında kullandıkları iddia edildi. İddialara göre de “balıkçılara zulüm” ediliyor.

Tuzla Belediyesi 2021 Temmuz ayı ilk oturumu belediye meclis salonunda gerçekleşti. Meclis başkanlığını Murat Kant’ın yaptığı görüşmelerde İYİ Partili Akın Gürkan’ın, başkanlık makamına verdiği soru önergesi tartışmaları da arkasından getirdi.  

Gürkan: Yetkililer Tuzlalı balıkçıların sesine kulak versin!

İYİ Parti Tuzla ve İBB Meclis Üyesi İnşaat Mühendisi Akın Gürkan, “Tuzlalı balıkçılara uygulanan baskının her geçen gün arttığı yönde yüzlerce şikâyet almaktayız” diyerek şu ifadeleri kullandı:

Tuzla’da hala balıkçılık ekonomik anlamda ve istihdam anlamında önemli bir sektör olarak karşımızda durmakta. Üretim ekonomisi için deniz mahsulleri ana bir koldur ve çok önemlidir.

13 km gibi uzun bir sahil şeridine sahip Tuzlamızda bu konu çok önemli bir sektör olarak karşımıza çıkmaktadır. Tuzla anılırken söylenen birkaç önemli dokudan biridir, balıkçılık.  

Bu işi yapabilmek için de sahilde balıkçıların barınacağı bir balıkçı barınağı, teknelerini yanaştıracakları mendirekler, depolama alanları, teknelerinin bakımlarını yapacakları yerler gerekmektedir.

Sahilimizde bundan önce böyle bir balıkçı barınağımız vardı, fakat Marina yapılırken burası marina alanının içinde kaldı, onun yerine balıkçılarımıza şu an ki yeni yerleri yapılarak teslim edildi.

Burada balıkçılarımızın kurduğu bir Tuzla Su Ürünleri Kooperatifi vardır. Son günlerde, Kooperatif, kendilerine tahsis olmuş olan bu yerin Tuzla Marina ve Tuzla Belediyesi tarafından izinsiz ve amacına uygun olmayan bir şekilde kullanılmak istendiğini,

Kooperatif “bu aralar zabıtanın yerlerine sıkça uğradığını”, önce kooperatifin girişindeki kapıyı söktürdüklerini ve bu sökümle beraber içeride gerekli güvenliği sağlayamadıklarını,

Herkesin kullanımına açık olan otopark bölgesini VİA Marina yönetimi tarafından tel örgülerle kapatılarak otoparka girişin çıkışın engellendiğini artık bu otoparkı kullanamadıkların ve otoparkın amacına uygun olmayan bir şekilde kullanıldığını,

Bunun dışında balıkçıların tuttuğu balıkların bozulmaması için üretilen buzların yapıldığı buz makinası Tuzla Belediyesi Zabıtaları tarafından uygunsuz ve kanunsuz bir şekilde mühürlenmiş olduğunu, bu ve buna benzer olayların arttığını anlattılar.

Alın teri ile güçlükler içerisinde denizden ekmeğini kazanan balıkçılarımıza, en gerçekçi üretimin yapıldığı balıkçılığa ve konu ile ilgili kurulmuş Su Ürünleri Kooperatifine ne yapılmak istenmektedir?

Zaten müsilaj belasını sardığımız denizlerimizde balıkçılarımız, bir yandan bu belayla uğraşırken bir yandan da bilinçli ya da bilinçsiz yapılan bu tip baskılamalarla karşı kaşıya kalmaktadırlar.

Bu da ileride karşımıza sonuçları ağır, geri dönülmesi zor durumlara yani balığında balıkçılığında bitmesi gibi bir duruma katkı sağlayabilir.

Bu konu belediyemizin ilgili birimlerince derhal incelenmeli ve konuya önemine binaen gerekli hassasiyet gösterilmeli, balıkçılığın ve balıkçılarımızın zarar görmeyeceği şekilde bir yaklaşımla sonuçlandırılmalıdır” İfadelerini kullandı. 

www.tuzlaistanbul.com / Yalçın Yıldırım / Haber Merkezi