Geçtiğimiz günlerde Orhanlı Mahallesi Köyiçi mevkiinde dereye deşarj edildiği belirtilen ‘Kimyasal Atık’ konusunda belediye yetkililerin duyarsız kaldığını ifade eden İYİ Partili Akın Gürkan, “Tuzlamızda daha öncede kanalizasyonlara ve yağmur suyu kanallarına, derelere kontrolsüzce zehirli sanayi atıklarının atıldığına defalarca şahit olduk. Bu sefer İSKİ birimleri olaya anında müdahale ederek olayı ve faillerini belirledi. Konunun sonuna kadar arkasında olacağız” dedi. 

Meclis görüşmeleri Nikâh sarayında devam ediyor

Pandemi nedeniyle Tuzla Belediyesi Nikah Sarayında gerçekleşen toplantıda bir konuşma yapan İYİ Parti Grup Başkan Vekili Akın Gürkan, şu ifadeleri kullandı:
5 Haziran’da kutlanan Dünya Çevre Günü ve 17 Haziranda Dünya Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele Günü ve yine bu ay içinde kutlayacağımız toprak bayramı sevgili arkadaşlar biz bu bayramları bugün kutluyor ertesi gün ise kaz dağlarına berat tepeye siyanürle saldırıyoruz” diyerek bu olumsuzluklara Tuzla’dan da örneklerin çıktığını belirtti.

‘İSKİ Yaptığı Çalışmada Olayın Faili Firmayı Tespit Etti’

Gürkan: “Tuzlamızda daha öncede kanalizasyonlara ve yağmur suyu kanallarına, derelere kontrolsüzce zehirli sanayi atıklarının atıldığına defalarca şahit olduk. Geçtiğimiz günlerde de sanayi bölgesiyle iç içe olan Orhanlı Mahallemizin deresinin birden bire fıstık yeşili bir renge büründüğü haberini aldık. Mahallemizin Muhtarı Sayın Ayhan Tokgüz’ün önemle üstünde durduğu olaya ilişkin olarak İSKİ birimleri ile hızla olaya müdahale ederek olayın ne olduğunu ve faillerini" belirledi. İSKİ’den aldığım bilgilere göre;

İSKİ’nin kimyasal atık sularının kontrollü ile alakalı birimi olan Asya Atık Su Ruhsat Kontrol Şube Müdürlüğü vasıtası ile ilk andan itibaren bağlantının kurulduğu ve onların civardaki tesisleri dikkatli ve detaylı bir şekilde kontrol ettiğini sonuç olarak da bu fıstık yeşili maddenin Gürmetal firmasının silahların çatlaklarının kontrolü için kullanılan bir sıvı madde olduğunu fıstık yeşili boyanın toksit bir içeriği olmadığı ve bertarafa gönderilen varillerin yükleme ve boşaltma vanasında arıza olduğu sebebiyle sıvının akarak yağmur suyu hattına oradan da dereye kontrolsüz bir şekilde deşarj olduğunu İSKİ tespit etmiştir” diye konuştu.

‘Türk Töresi’nde Doğaya Verilen Önemi Bizler De Örnek Almalıyız’

İYİ Parti Grup Başkan Vekili Akın Gürkan, konuya dair son bilgileri ise şöyle anlattı: “İlgili firmayla alakalı olarak İSKİ’nin yetkili birimleri tarafınca gerekli tüm işlemlerin uygulanacağı bilgisini de aldım. İSKİ’ye buradan teşekkür ediyor, konuyu meclisimiz vasıtasıyla Tuzlalı halkımızın bilgisine sunuyorum. Konun takipçisi olacağımızı da buradan belirtmek isteriz. Değerli arkadaşlar Türk Töresi’nde doğaya verilen önemi burada saatlerce anlatsam bitiremem. Gelecek nesillerin ve şimdiki dönemde yaşayan tüm vatandaşlarımızın ve yöneticilerimizin geçmişte atalarımızın doğaya verdiği önemi anlayarak onların izinden gitmemiz dileğiyle” diyerek cümlelerini tamamladı.