Tuzla Belediye Meclisi’nin Nisan Ayı oturumunda söz alarak bir konuşma yapan İYİ Partili Tuzla Belediyesi Grup Başkanvekili İnşaat Mühendisi Akın Gürkan, Cami Mahallesi Tuzla Kalekapı mevkii 40 pafta olarak nitelendirilen alanda atıl bir vaziyette bulunan ‘Ab-I Hayat Çarşısı’nın akıbeti hakkında bir soru önergesi verdi. 

Konuşmasının büyük bir bölümünü gündem dışı konulara ayıran İYİ Partili Akın Gürkan’ın, açıklamalarından satır başları şu şekilde: 

Alpaslan Türkeş’i andı! 

“4 Nisan 1997 tarihinde aramızdan ayrılan Başbuğ Alpaslan Türkeş’i söylediği birkaç söz ile anmak istiyorum. ‘Hepiniz birer Türk Bayrağısınız. Bu bayrağı yere düşürmeyin, kirletmeyin, lekeletmeyin. Her kim ki Türk’e, Atatürk’e düşmandır, biliniz ki onlar Malazgirt’te, İstanbul’un fethinde, Çanakkale’de, İstiklal Harbi’nde mağlup ettiklerinizin Anadolu’daki tohumlarıdır. Ülkücü olup da Atatürk’ü sevmeyen kişiler ülkücülüğün temel anlam ve prensiplerini kavrayamamış, kendini ülkücü zanneden kanı bozuk kişilerdir.”  

Muhsin Yazıcıoğlu ve arkadaşlarını unutmadı  

“25 Mart 2009... Yerel seçimlerde 4 gün kala Keş Dağları’nda bir helikopter düştü. Bu helikopterde Muhsin Yazıcıoğlu ve 5 arkadaşı vardı. Gizemini hala korumakta olan ve arkasında birçok soru işareti bırakan helikopter kazasında, BBP Genel Başkanı, Türk siyasetinin yiğit adamı Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindeki 5 arkadaşı şehit edildi. Yazıcıoğlu ve arkadaşlarının ebediyete intikalinin 13. Yıl dönümünde rahmetle anıyorum. Ayrıca nisan ayında vefat eden eski Başbakan Yıldırım Akbulut, BTP eski Genel Başkanı Haydar Baş, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ı ve Kurtuluş Savaşı kahramanı Çepni Topal Osman Ağa’yı fa saygı ve rahmetle yâd ediyorum.” 

“Tüm sağlıkçılara teşekkür ediyorum” 

“TTB, pandemi ile mücadelenin simge ismi Cemil Taşçıoğlu’nun hayatını kaybettiği 1 Nisan tarihini Hekim ve Sağlık Çalışanlarını Anma Günü ilan etti. Pandemi döneminde hayatını kaybeden sağlık çalışanlarını bir kez daha minnetle anıyorum. 28 Nisan Sağlıkçıya Şiddete Hayır Günü... Bir yandan gecesini gündüzüne katarak hayatlarını bizim için tehlikeye atan, fedakarca çalışan sağlık çalışanları, diğer yandan da sağlıkçılara uygulanan şiddet... Bu tip durumlarla karşılaşmayacağımız günleri diliyor, ülkemizdeki sağlık çalışanlarının ‘giderlerse gitsinler’ değil, ‘beni Türk hekimlerine emanet ediniz’ zihniyetinin hakim kılındığı zamanlara az kaldığını hatırlatarak, bir kez daha cansiperane çalışmalarından dolayı tüm sağlıkçılara teşekkür ediyorum.” 

“Avukatlarımızın, Avukatlar Günü’nü tebrik ediyorum”  

“Bugün 4 Nisan 1953’te Dumlupınar Denizaltı’nda şehit olan 81 denizcimiz adına ilan edilen Deniz Şehitlerini Anma Günü’dür. Tüm deniz şehitlerimizi bir kez daha rahmetle ve minnetle anıyorum. 5 Nisan ise Avukatlar Günü. Meclisimizde bulunan Ülkü Sakalar, Güven Yiğit nezdinde tüm avukatlarımızın gününü tebrik ediyorum.” 

“Dünyada eşi benzeri olmayan bir olaydır” 

Bu ay içerisinde kutlayacağımız en özel günlerden biri de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’dır. Bu vesileyle Tuzlalı hemşehrilerime bir çağrı, tavsiye ve ricada bulunmak istiyorum.

“Değerli Tuzlalılar! Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk milli mücadele sonrasında 19 Mayıs 1919 ile 20 Ekim 1927 yılları arasında Kurtuluş Savaşı’nın başından itibaren başlayıp, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna kadar olan tüm serüvenini anlattığı, 1927 yılında bizzat kendisi tarafından kaleme alınarak yazdığı ve hepinizce bilinen Nutuk kitabı var. 534 sayfa yazı bölümü ve ayrıca 308 sayfa mektup, telgraf ve benzeri belgelerden oluşuyor. TBMM kürsüsünde kendisi tarafından 6 günde 6’şar saatlik okumalarla yaklaşık 36 saatte okundu. Bu, dünyada eşi benzeri olmayan bir olaydır. Burada Gazi’nin hedeflediği hem milli mücadeleyi anlatmak, hem de halkına hesap vermekti. 1934 yılında Türkçe olarak yayınlanan Nutuk, milli mücadeleye dair sonradan üretilen pek çok tevatürün doğru olup olmadığını teyit etmenin ne pratik yoludur.”  

Akın Gürkan’dan Tuzlalılara çağrı!  

“Fakat görüyoruz ki Nutuk’u yasaklamaya çalışan bazı Milli Eğitim müdürlerimiz var. Nutuk da aslında tam olarak bunu anlatıyor. ‘İstikbalde dahi seni bu hazineden mahrum etmek isteyen dahili ve harici düşmanların olacaktır’ diyor... Değerli ebeveynler! 23 Nisan hediye almak için güzel bir vesile. Bugünden itibaren 23 Nisan’a kadar bir kitap evine gidin ve Nutuk alın. Kapağın içerisine de el yazınızla ‘Ey Türk istikbalinin evladı! Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir’ notunu düşün. Akabinde de Nutuk’u çocuğunuzun, torununuzun kütüphanesinin baş köşesine koyun. Bu vesileyle tüm çocukların 23 Nisan’ıını kutluyor, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Kurtuluş Savaşı’nın kahramanlarını rahmet, minnet, saygıyla anıyorum.” 

“Ramazan ayının ülkemize ve tüm İslam Âlemine
barış, huzur, sağlık getirmesini diliyorum”  

Ramazan demek hoşgörü, sevgi, yardımlaşmak demek. Allah, Şems Suresi 9. ve 10. Ayetlerinde ‘Nefsini kötülüklerden arındıran (maddî ve mânevî kirlerden temizleyen) mutlakâ kurtuluşa ermiş; onu kötülüklere gömen de elbette hüsrâna uğramıştır’ diyor. Dayanışmanın, yardımlaşmanın, paylaşmanın, bir olmanın, hiç olmanın farkına varmak için Ramazan ayı iyi bir fırsat. Allah bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirenlerden olmayı nasip etsin. Ramazan ayının ülkemize ve tüm İslam alemine barış, huzur, sağlık getirmesini diliyorum.” 

“Tuzla halkı tarafından merak edilmektedir”  

Sözlerime bir soru önergesiyle son vermek istiyorum. Eski adıyla Tarihi Çeşme Meydanı olan Tuzla’nın yerli halkı tarafından altında tarihi hamam bulunduğu söylenen ve üzerine beton dökülerek Ab-I Hayat Çarşısı olarak Tuzla Belediyesi tarafından işletilen yer, esnaflara tebligat çekilerek boşaltılmak istenmektedir. Bunun nedeni ve sonrasında buraya ne yapılacağı Tuzla halkı tarafından merak edilmektedir. Sorumun cevaplanması için soru önergemin başkanlık makamına havalesini arz ederim.” Diyerek sözlerini tamamladı.

Haber Merkezi / www.tuzlaistanbul.com