İBB Heyeti ile birlikte selin yaşandığı Karadeniz Bölgesinde çalışmalar yapan İYİ Partili Tuzla ve İBB Meclis Üyesi İnşaat Mühendisi Akın Gürkan, yine gündemi değiştirecek.

İnşaat Mühendisi Akın Gürkan, sel felaketinin yaşandığı Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde İBB heyetiyle birlikte yaptığı incelemeler sonrasında, kameralara konuştu.

İnşaat Mühendisi Akın Gürkan’dan,
Kan donduran o açıklamalar.

Burada görüyorsunuz. Burada bir şehircilik cinayeti işlenmiş. Burada bir planlama cinayeti işlenmiş. Ne dere koruma bandı. Ne çekme mesafesi. Binalar derenin içine yapılmış. Yataklar daraltılmış ama ne kadar daraltırsanız daraltın dere yeniden kendi yatağını bulmuş. Bu doğayla oynanmayacağını. Tabiatla oynanmayacağını en en bariz göstermesidir. Gezdiğimiz yerlerin şu anda ikincisi ve üçüncüsündeyiz. Gezdiğimiz bu üç yerde de bunların üzerlerinde HES’ler var. Bu HES’ler bu suyu biriktirip daha sonra da yağmurun boşaltılması var. Zaten burada Regülatörün ağır baskı sonrasında parçalandığını diğerini de zorunluktan dolayı açtıklarını ve bu açmayla birlikte ani bir şekilde selin basmasına sebebiyet verdiği,

Vatandaşın evinden aracından çıkamamaları, çocukların ise oynadıkları parkta kaybolmaları, ciddi anlamda kayıp var. Buradaki yöneticilerin burayı yönetemediği, burayı idare edemediğini görüyoruz. Burada çok çirkin koskoca apartmanlar yapılmış. Bu apartmanların hiçbir tanesi dokuya uygun değil. Lokasyona uygun değil. Bu bu ağır bir cinayettir.”

“Hiç kimse şaşırmasın, hiç kimse buna doğal olay demesin. Tabiattır bunlar olur, her zaman olacaktır sel de olacaktır. Biz bu konuda nereye ve nasıl yerleşeceğimizi bunlardan nasıl korunacağımızı, bizler yıllardan beri biliyoruz. Fakat buna rağmen, buna Rant mı diyelim? İnsanların açgözlülüğü mü diyelim? Ne dersek diyelim, bunlar buraya yapılmış ve sonucunu da, bu denli ağır bir şekilde ödüyoruz” Diyerek sözlerini tamamladı.

Haberin Videosu: