İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, kürsüde Tuzla Belediye Başkan Adayı Akın Gürkan’ın, isminin açıklanmasından sonra kürsüde elini öperek çiçek taktim eden Akın Gürkan’ın elini kaldırarak adayını tanıttı. 

Tuzla İstanbul Gazetesi / Yalçın YILDIRIM 

31 Mart 2019 yılında yapılan yerel seçimlerde Millet İttifakı listesinden Tuzla ve İBB meclis üyesi seçilen, Tuzla’da ve bölgede yaptığı başarılı çalışmalar sonrasında İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından Başkan Vekilliğine atanan İnşaat Mühendisi Akın Gürkan, 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak olan mahalli idareler seçiminde Tuzla Belediye Başkan Adayı olarak Tuzlalıların karşısına çıkacak… 

Akın Gürkan kimdir? 

Akın Gürkan, 2019 yılında yapılan yerel seçimlerde Millet İttifak’ı listesinden meclis üyesi olarak seçildi. İYİ Parti Tuzla ve İBB Meclis üyesi aynı zamanda İBB Başkan Vekilliği görevine devam etmekte. İlkokulu Ankara Keçiören Çizmeci İlkokulu'nda, ortaokulu Ankara Atatürk Lisesi ‘nde okudu. 9 Eylül Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümünü okudu. 

1989 yılında üniversiteyi bitirdi ve özel bir firmada şantiye şefliği yaptı. Sırasıyla; İller Bankası'na ait Iğdır Arıtma İnşaatı, Van(Erciş) İçme Suyu İnşaatı, Ağrı(Merkez) İçme Suyu ve Ağrı (Merkez) Kanalizasyon İnşaatları, Beyşehir Kanalizasyon İnşaatı, Zonguldak Yenice İçme Suyu İnşaatı gibi firmanın muhtelif işlerini bitirdi. Daha sonra kendi firmasını kurdu. 

1993 yılı ile yine İller Bankası'nın, Köy Hizmetleri'nin, Özel İdarelerin ve belediyelerin muhtelif içme suyu, kanalizasyon,  yol ve bina işlerini yaptı. 2000'li yıllarda kurduğu proje ofisinde hala proje üretip inşaatlar yapmaktadır. 

Türk Mimar ve Mühendisler Odası ve İnşaat Mühendisleri Odası Tuzla Bölge Sorumluluğu yanı sıra çok sayıda dernek yöneticiliği bulunan Gürkan, evli ve 2 kız çocuğu babasıdır.