MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli 'FETÖ'nün sekiz ayağından yedisiyle mücadelede başarı sağlandığını' belirterek şöyle dedi: "Bununla birlikte FETÖ’nün siyasi ayağına ilişkin bu düzeyde bir mücadele yapıldığı ve sonuç alındığı söylenemeyecektir. Devleti bu çeteden arındırırken, siyaset kurumunun da bu illetten temizlenmesi elzemdir."

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, gündemdeki gelişmelerle ilgili Türkgün Gazetesine verdiği özel röportajda “Türkiye’yi sistem değişikliği sürecini ve ‘FETÖ’ ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

‘FETÖ’nün devlet ve toplum hayatında’ sekiz alanında hâkimiyet kurmak amacıyla örgütlendiği’nin ortaya çıktığını belirten Bahçeli bu alanları, “Türk Silahlı Kuvvetleri, yargı, emniyet, kamu kurum ve kuruluşları, basın ve yayın organları ve sosyal medya, üniversiteler ve eğitim kurumları, iş dünyası, siyaset kurumu ve siyasi partiler olarak sıraladı.

‘Siyasi Ayakta Mücadele Zaafı Fetö’yü Diriltme Emellerine Zemin Hazırlar’

Yapılan mücadelenin kesin başarıya ulaşması, aynı zamanda kamuoyu vicdanında karşılık bulması için bu sekiz ayağın tamamına ilişkin etkili mücadelenin ortaya konulması gerektiğini belirten Bahçeli şunları ifade etti:
“Bugüne kadar sekiz ayağın yedisinde önemli mesafelerin alındığı ve örgüte büyük darbe vurulduğu izahtan varestedir. Bununla birlikte FETÖ’nün siyasi ayağına ilişkin bu düzeyde bir mücadele yapıldığı ve sonuç alındığı söylenemeyecektir. Devleti bu çeteden arındırırken, siyaset kurumunun da bu illetten temizlenmesi elzemdir. Ancak bu halde mücadelenin kamuoyu vicdanında karşılık bulması ve mücadeleye güveninin artması mümkün olabilecektir. Zira siyaset ayağındaki mücadele zaafı zincirleme olarak bürokrasideki ve diğer alanlardaki mücadeleyi de olumsuz etkilemekte, devlete sızma girişimlerine fırsat tanımakta, yeni ve farklı yöntemlerle FETÖ’yü diriltme emellerine zemin hazırlamaktadır.” Dedi.