CHP’li meclis üyeleri tarafından muhalefet şerhi konulan dosya, yapılan oylama sonucunda AKP’li meclis üyeleri tarafından oy çokluğuyla kabul edildi. 

Yalçın Yıldırım / www.tuzlaistanbul.com / HABER MERKEZİ 

Tuzla Belediyesi 2022 Şubat ayı meclis toplantıları ikinci birleşimi Tuzla Belediyesi Meclis salonunda Meclis başkanlığını Başkan Yardımcısı Murat Kant’ın yaptığı toplantı önceki gün saat 15.30 da gerçekleşti.

Altı adet ilave teklif dosyanın görüşüldüğü toplantıda, AKP’li meclis üyeleri tarafından meclis gündemine getirilen, Tuzla Belediyesi’nin, Yayla Mahallesinde bulunan 233 m2 taşınmazın, Tuzla Belediyesi İştiraki Tuz-Yap İnşaat Yatırım ve Pazarlama A.Ş’ye, ödenmesi gereken borçlarına karşılık, mahsuben devri istenmesi meclis salonunda gerginliğe sebep oldu.

Kenan Albayrak “Defalarca sorduğumuz ve verdiğimiz soru önergeleri cevapsız kaldı”

Mecliste ilave teklif dosyalarının görüşüldüğü toplantıda 2 nolu rapor ile ilgili söz alan CHP’li meclis üyesi Kenan Albayrak, “Bugüne kadar Tuzla Belediyesi Tuz-Yap’a olan borçlarına karşılık toplam 51 Bin 573 m2 taşınmazı muhalefetimize rağmen devir etmiştir. Bu konuda defalarca önerge vermemize, sormamıza rağmen bu konuda cevap istememize rağmen sizden gerekli cevapları alamadık” demesi üzerine başkan yardımcısı İskender Karakaya’nın, “Biz alamıyoruz ki, size de cevap verelim” demesi üzerine bir anda tartışmalar alevlendi.

Kenan Albayrak: Cevap alana kadar sormaya devam edeceğiz…  

AKP’li meclis üyelerinin oylarıyla oy çokluğuyla geçen arsa devri ile ilgili “Belediyemizin Tuz-Yap A.Ş’ye olan borcuna mahsuben Yayla mahallesinde bulunan 7872 parsel numaralı ve yaklaşık 233 m2 yüz ölçümü olan bir parselin devri istenmektedir. Bugüne kadar Tuzla Belediyesi Tuz-Yap’a olan borçlarına karşılık toplam 51 bin 573 m2 taşınmazı muhalefetimize rağmen devir etmiştir. Bu konuda defalarca önerge vermemize, sormamıza rağmen bu konuda cevap istememize rağmen sizden gerekli cevapları alamadık. Bizler yine bu dosya da olduğu gibi sormaya devam ediyoruz”

Albayrak “Belediyemizin Tuz-Yap’a ne kadar borcu var?

Sözlerine devam eden Albayrak “Belediyemizin Tuz-Yap’a olan borcu ne kadardır? Bugüne kadar alınan hizmet verilen ücretin ne kadarı ödendi bu konuda bilgi talep ediyoruz. Belediyemizin bu taşınmazlar konusunda Tuz-Yap’a borçlarını öderken, daha ne kadar taşınmazı tapu edeceğini merak ediyoruz ve bu konuda kesin bilgileri talep ediyoruz. Bu arada da Tuz-Yap’a borçlar karşılığında parselleri veriyoruz ama korkuyoruz ki yakında, Tuzla Belediyesi’nin de tapusunu iştiraklere ve özel şirketlere yönetimini de devir edeceksiniz bundan da korkuyoruz.”

“Tuzla belediye başkanlığına ve yönetimine sormak istiyorum”

Ülkemizin dört bir yanında elektrik ve doğalgaz faturalarıyla ilgili vatandaşlar yoğun tepki göstermektedir. Sizde belediye başkanı ve yönetimi olarak, hükümetin yapmış olduğu bu elektrik ve doğalgaza yapılan zamlar konusunda ne düşünüyorsunuz? Bu konuda sayın başkan ve yönetiminin Tuzla için bir çözüm önerileri var mıdır? Bu konuda bir bilgi aktarabilirler mi? Varsa nelerdir? Bu konu hakkında bir açıklama yaparsanız çok seviniriz…” demesi bir anda mecliste tartışmaları ateşledi.

İskender Karakaya: “Bizde sorduğumuz sorulara cevap alamıyoruz”

Burada gündem görüşülürken farklı konulara girilmemesi lazım. Konuyla alakalı çok suçlayıcı ifadeler var. Tuz-Yap Tuzla Belediyesi’nin bir şirketi ve aynı usul birçok belediyelerde hem Ak Partili hem de CHP’li belediyelerde de var. Şimdi İBB borcu için İSKİ ye de yerler verildi ve verildiği zaman büyükşehir tapusunu İSKİ ye mi vermiş oluyor? Gerçeklikten uzak. Tam anlamıyla siyasi bir şov yapmak veya buradan bir söylem çıkartmak. Hiçbir hukuksal hiçbir teknik karşılığı olmayan, hukuksal anlamda da mümkün olabilecek, belediyenin yapabileceği meclisin karar vereceği bir yetkiyi kullanır ve bu şekilde devir edilen bir borçlarına karşılık mahsuplaşma durumudur. Bunu bütün belediyeler yapıyor. İlk defa yapılmadı.”

Sözlerine devam eden Karakaya “Defalarca sorduk deniyor. Bizimde defalarca sorduğumuz sorular var”

"Konuyu saptırmak istemiyorum ama bizimde soru önergelerimiz var şirketlerle alakalı. İETT ve İSKİ’yle alakalı ağaç A.Ş ile alakalı. Onlara cevap verilmiyor ve bize deniyor ki: “Bu şirketleri yetkileme ve sorma yetkisi meclisin değildir bunları sormak sizin yetkinizde değildir deniyor.” Ama buraya geliyor farklı bir durumla bunlara cevap verilmedi diye de bizi zan altında bırakıyorsunuz. Alacaklarımıza karşılık mahsuben yaptığımız bir şeyi, hiçbir teknik hukuki karşılığı olmadan laf olsun diye buradan laf üretiyorsunuz. Bu meclisin selameti için bütün meclis üyelerinden rica ediyorum “altı boş sırf söylenmiş olması için kullanılan ifadeleri burada kullanmayalım yoksa konu çok farklı yerlere gidecek” gündem dışına da burada çıkmıyorum. Lütfen buna da riayet etmeye çalışalım…” dedi. 

Kenan Albayrak: Özellikle İskender Bey’e cevap veriyorum…

Dosya ile ilgili tekrar söz alan, CHP’li Melis Üyesi Kenan Albayrak, “Özellikle İskender Bey’e cevap vermek istiyorum. İskender bey az önce dedi ki: Tuz-Yap’la ilgili devir edilen arsalara verdiğim soruların tekniki ve hukuki karşılığı olmadığını söyledi kendileri“

Bundan önceki dosyalarda da biz zaten defalarca sorduk. Kendilerinden sizden bu konuda açıklama bekledik. Teknik bilgileri istedik. Detayları istedik ve bugüne kadar vermiş olduğumuz soru önergeleri ve istediğimiz soruların cevapları hangisi verildiyse buyurun çıkarın ve deyin ki: “Biz size bunların karşılığında şunu verdik, bunun hesabı budur diye size bir hesap verdik diye çıkartın…” Böyle bir detay yok."

"Kaldı ki, Biz Tuzla Belediye Meclis üyesiyiz. Sonuçta buranın iştiraklerine verilen, edilen alınan satılan her ne olursa olsun. İster taşınmaz olsun ister ödemeler olsun. İster yapılan bir proje karşılığı olsun. Bunları sormak gayet doğal ve İskender Bey, buna bu kadar büyük neden tepki veriyor onu da anlamış değilim. Bunun karşılığında yapılması gereken, usulen şudur:

Madem soruldu buna cevap verilir, karşılığı verilir. Bundan önce verilmedi sanırım bundan sonra da verilmeyecek. Lafı başka yerlere evirip çevirmeyecek…” şeklinde konuştu. 

-Tuzla Belediyesi Meclis görüşmelerini, belediye internet sitesinde ve sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz...