CHP’nin, Tuzla Belediyesi meclis üyesi ve aynı zamanda partisinin grup başkan vekili Mimar Kenan Albayrak, Tuzla Belediyesi Faaliyet Raporu görüşmelerinde “Verilen hesaplar, çarşıya uymuyor” diyerek AKP’li Tuzla Belediyesi yöneticilerini topa tuttu.  

Tuzla Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen Nisan ayı ikinci oturumda, 2021 yılı faaliyet raporu görüşmeleri hararetli tartışmalara sahne oldu. 

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, belediye meclis salonunda 2021 faaliyet raporunun sunumu sonrasında, gruplar adına söz alan CHP Grup Başkan Vekili Kenan Albayrak ve Hukuk Komisyon Üyesi Avukat Ülkü Sakalar, AKP’li Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı ve yönetiminin aykırı uygulamalarına tepki gösterdi.    

Gruplar adına söz alan Grup Başkan Vekili Kenan Albayrak, kürsüde 2021 Yılı Tuzla Belediyesi Faaliyet Raporu hakkında ilginç detaylar paylaştı. 

Kenan Albayrak:
Örneğin Cami mahallesinde
hangi sokağa asfalt döktünüz? 

2021 Faaliyet raporuna yansıyan verilere ve rakamlara bakıldığında evdeki hesap çarşıya uymuyor” diyen Albayrak: “Meclis grubumuzla birlikte yaptığımız titiz çalışma sonrasında mahallelerimizi sokak sokak gezerek keşfini yaptık. İnanın mahallelerdeki durum daha da vahim…” 

Bu arada Gayrimenkul satış değerlerine bakıldığında milyon milyon TL artış olan bir mahalleye bakıldığında yetersizliği sizlere sunuyorum. “En kapsamlı ve en popüler katma değeri yüksek mahallemizde bir tane okulumuz dahi yok” ifadelerini kullandı.     

Mesela “Faaliyet Raporunda Cami Mahallesine 2 bin 363 Ton Asfalt döküldüğü belirtilmiş. Yetkili arkadaşlar bu sokakları göstersin?” Hangi sokaklara 2 Bin 363 Ton asfalt dökülmüş? Merak ediyoruz…” 

Cami mahallesinde okul yok!

"Ayrıca Cami Mahallesinde iki dönemdir, verilerin, muhtarın, vatandaşların istekleri olmasına rağmen, defalarca dilekçelerle başvurulmasına rağmen Cami Mahallesine okul ihtiyacı defalarca belediyemize iletildi. Belediymiz yıllardır ne bir proje, nede çalışma anlamında bir faaliyeti olmadı. Cami Mahallesinde ki öğrenci Postane Mahallesinde bulunan yeterli olmayan okula gidiyor. Hatta hatırlarsanız geçen dönem bir okulumuzun sınıflarında öğrenci fazlası nedeniyle spor salonu kapatılarak sınıf haline getirildi. Sınıfın hacmi ise öğrenci kapasitesini karşılamıyor. Gidip yerinde görebilirsiniz. Cami Mahallesinde kentsel dönüşüm olmakta, yeni binalar yapılmakta ve nüfus artışı devamlı olmaktadır. Bu konuda ise bir çaba görmüyoruz” ifadelerini kullandı. 

Sakalar: Kişilere özel ihale!

Faaliyet raporu görüşmelerinde söz alarak bir konuşma yapan Tuzla Belediyesi CHP’li Hukuk Komisyon Üyesi Avukat Ülkü Sakalar, kişiye özel ihaleler düzenlediğini iddia ederek, AKP’li Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı’ya demediğini bırakmadı. 

CHP Tuzla ve İBB Meclis Üyesi Avukat Ülkü Sakalar, belediye meclis salonunda söz alarak yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

5 Nisan tarihinde konut yapacağız diyerek askeriyeden aldığınız, kentsel dönüşüm yapacağım dediğiniz, 168 dönüm arsa içindeki İçmeler Mahallesi 4163 parsel ve 3717 parseldeki toplam 27 bin 314 metrekare yeri, 27 dönüm yeri sattınız…”  

İhale bedeli 122 milyondu, ihaleye tek katılımcı girdi. Bir katılımcının 100 bin tl arttırmasıyla birlikte 123 Milyon 100 bin lira bedelle burayı sattınız. ‘Dört Denge İnşaat Ticaret’ diye bir firma ihaleyi alıyor. Bu firma 1 Mart 2022 tarihinde kurulmuş. Nasıl bir öngörüyse, İhalelerin olacağını bilmiş. İhaleden 30 gün önce Yüz bin TL ile kurulmuş ve 123 Milyon TL teklif vermiş…” 

Av. Sakalar: Yapılan İhalelerde rekabet koşulları
yeniden gözden geçirilmeli! 

Yine birkaç gün önce rezerv yapı alanında olan ve imar planında “Akaryakıt İstasyon Alanı” olarak ilan edilen, 2 bin 518 metrekare yeri de Akaryakıt İstasyon alanı olarak 33 milyon 550 Bin TL’ye “Kaplaner Mühendislik” isimli Firmaya sattınız. Her iki ihaleye de tek katılımcı giriyor. Muhteşem bir rekabet kurulu oluştu ki, o tek katılımcıya ihale verildi. Umarım bu rekabet koşulları oluşmadığı dikkate alınır ve bu iş yeniden gözden geçirilir” dedi. 

Yalçın Yıldırım / www.tuzlaistanbul.com / HABER MERKEZİ