yytuzlaistanbul @ gmail.com

İnşaata oybirliği ile tadilat izni “yasa ile mi yoksa para ile mi” olur?

Olur, mu öyle saçma iş tabii ki yasa ile olur diyenlere “gel vatandaş gel, Tuzla’da inşaat yap. Her naneyi ye, sonra kapını çalana istediğini ver. Tertemiz iskan al!” diyebilirim. Çünkü uygulamada yaşananlar bunu gösteriyor.

Bir basın mensubu olarak aylardır hatta yıllardır Tuzla Belediye Meclisi görüşmelerini takip etmekteyim.

Uzun zamandır Tuzla ile alakalı yaptığımız özel haberler ışığında, dokunmaya çalıştığımız sorunların çözümü noktasında güvenilir yayın yapan bir gazete olarak, kimsenin yapamadığı ve dokunamadığı haberleri gündeme getirerek, vatandaşın sesi soluğu olmaya devam ettik ve edeceğiz…  

Sayın Okurlarım:

Asıl konumuza gelirsek, “bu olay çok daha da vahim!” diyebilirim…

CHP Lideri Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, katıldığı her programda partisinin yetkili organlarına seslenerek:

Hiçbir vatandaşı ötekileştirmeyeceksiniz.
Her vatandaşı kucaklayacaksınız.
Harcadığınız her kuruşun hakkını millete vereceksiniz.
Biz kul hakkı yemeyiz, ahlaka inanırız. Biz hesap vermekten korkmayız. Onurlu bir görev sayarız. Çünkü halka hizmet, hakka hizmettir. Rüşvet yemek, kul hakkı yemeye bizim ahlakımız ve inancımız izin vermez.” ifadelerini kullanmaktadır…

Sayın Kılıçdaroğlu’nun çağrılarına uymayan hareketleri ne yazık ki Tuzla’da yakından görmekteyiz.

Tuzla Belediyesi CHP’li Meclis Üyesi Barış Birtan Gündüz’ün, bir eğitim kurumunun yöneticisinden, hizmet binasının yapıldığı arsanın plan tadilatının, oybirliği ile geçmesi karşılığında yüklü miktarda para talep ettiği iddiası siyaset koridorlarında gündem oldu. 

Bu tam anlamıyla “Skandal”dır! 

Evet, yanlış duymadınız, Fakir fukaranın garip gurabanın hakkını koruması gereken CHP meclis üyesi ve aynı zamanda da Tuzla Belediyesi’nin İmar Komisyon Üyesi Barış Birtan Gündüz, makam ve mevkisini kullanarak akçeli işlere uğraşmaktaymış. 

Hiç kimse bu olayı bilmiyorum ve haberim yok diyemez. Muhataplar bellidir. Burada sadece muhatapları belirttim, konuya tam anlamıyla vakıf olanların isimlerini yazmadım.   

Bu konuyu ben bilmiyorum, duymadım, görmedim diyen olursa isimlerini tane tane yazacağımı bilmelerini isterim. İsimleri bende saklıdır. 

Skandal talep konusunda CHP Tuzla örgütünün de bildiği ve ağızdan ağıza dolaşan dedikodulara son noktayı koymak adına görüştüğümüz bir siyasi isim, konuya ilişkin “Evet olay doğrudur. Konu bana geldi ve bende asla böyle bir şey olamaz diyerek geri çevirdim. Yani son noktayı koydum” dedi... 

Nasıl oluyor da, bir meclis üyesi kendisinde bu cüreti bulabiliyor? Bu olayı da geçtim. Tuzla’da meclis imar komisyonuna gelen taleplerde oybirliği var ise her iki tarafın da beklentileri karşılanıyor mu? 

İnsan bu soruları sormadan geçemiyor. 

Tuzla Belediyesi CHP’li İmar Komisyon Üyesi Mimar Barış Birtan Gündüz’ün, göreve geldikleri günden bugüne kadar, Tuzla’da muhalefet edememesinin altında, bu ve bunun gibi nedenler mi yatmaktadır? Beklentiler ve iş bitirici olma çabası, muhalefet yapmanın önündeki engel olarak mı görülüyor? 

Diğer taraftan;

CHP Tuzla İlçe Başkanı Eren Ali Bingöl’ün, bu konulardan haberi var mıdır? Eğer yoksa çok vahimdir. Ancak haberinin olduğu ışığında sormak gerekirse; meclis üyesi hakkında bir işlem yapılmış mıdır? En azından bu konu soruşturulmuş mudur? 

Konuya tam anlamıyla vakıf olan ve örtbas etmek için farklı çalışmalar içerisine girecek olan parti yöneticilerine buradan sesleniyorum; 

Tuzla halkı seçimlerde verilen vaatler ışığında dürüst ve nitelikli bildirimlerde bulunan bir muhalefet istiyor. Üstelik bu tip konularda asla müsamaha istemiyor. 

CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun şu sözünü tekrar hatırlatayım.

Biz kul hakkı yemeyiz, ahlaka inanırız. Biz hesap vermekten korkmayız. Onurlu bir görev sayarız. Çünkü halka hizmet, hakka hizmettir. Rüşvet yemek, kul hakkı yemeye bizim ahlakımız ve inancımız izin vermez.” 

CHP İstanbul İl Başkanlığı konu hakkında ciddi bir girişimde bulunmalı ve bu konuyu gerçekten tetkik ederek, sonuçlarını da halk ile şeffaf biçimde paylaşmalıdır.  

Tuzla’da beklenti budur. 

Hayde Kolay Geleee