CHP’nin Tuzla Belediyesi ve İBB Meclis Üyesi Avukat Ülkü Sakalar, Tuzla Belediyesi Bütçe ve Performans görüşmelerinde Başkan Yazıcı’nın, iddialarına hukuk diliyle ders niteliğinde cevaplar verdi. 

Başkan Yazıcı: Uygulamalardan doğan hisse satışı yetkisi istedik… 

Sert tartışmaların yaşandığı meclis görüşmelerinde Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, “İmar Uygulamalarından doğan belediye parseli satışı konusunda yetki istedik. Hukuk dışı diyerek neler yaptınız? Sosyal medyadaki paylaşımlarınızda hakim, savcı, hakaret, iftira, cehalet ve yerin dibine girecek kadar cahillik barındıran şeyler paylaştınız. Cahilsiniz. Birde hukukçu olacaksınız...” şeklinde konuşmuştu. 

CHP Tuzla ve İBB Meclis Üyesi Av. Ülkü Sakalar: 

Sayın Başkan. “Bir Hukukçu olarak Hukuk Komisyonu üyesi olarak raporlara yazdığım şerhler ile ilgili konuşup, benim ne? Hukukçuluğumu bıraktı ne de bilgimi. Bol bol saydırdı. Şerhleri yazmadan önce hukuk komisyonu üyesi AK Partili arkadaşlara da siz talimat verin. Bunu hep birlikte tartışalım. Bundan hiç rahatsız olmam. 27 yıllık Hukukçuyum. Hukukçuluğumu da kimseye tartıştırtmam.” 

“Ben sizin doktorluğunuzu tartışmam” 

Sözlerine devam eden Sakalar “Nasıl ki Ben sizin doktorluğunuzu ve bu husustaki yeteneğinizi tartışmıyor isem, benim hukukçuluğumun da tartışılmasına asla müsaade etmem.” 

“Sizden öncekiler aptal mıydı?” dediniz. Bu ifadeyi şiddetle kınıyorum. Daha önce yaptığınız birçok şeyi yapamıyor olabilirsiniz. Bunu nedenini engellemek olarak göremezsiniz. 

“Beni suçladığınız teklifi aynen size okuyorum” 

“İmar uygulaması sonucu oluşmuş olan, belediyeye intikal etmiş olan bütün taşınmazlar her yolla çok açıkça “taşınmazlar, taşınmaz hisseleri. Bunların mal ve haklarının peşin veya taksitle satmaya yetki istiyorsunuz.”

Belediye kanunu 5393 sayılı kanunda 18-E der ki;

“Taşınmaz satışına takasa ve tahsise belediye meclisi yetkilidir.” Şeffaflıktan çekinmeyin. Hangi taşınmazsa? Hangi parselse getirin tane tane konuşalım. Kamunun yararına olan hiçbir şeye hayır demeyiz” dedi.

ÖZEL HABER / Yalçın Yıldırım / www.tuzlaistanbul.com