İYİ Parti İBB ve Tuzla Belediye Meclis Üyesi Akın Gürkan’ın verdiği soru önergesi şöyle;

Toplu Konut İdaresi Başkanlığının yani kısa adıyla TOKİ’nin Tuzla Aydınlı Mahallemizde yapmayı planladığı 5750 konutun,16 Aralık 2019 tarihinde başlattığı ve 15 Ocak 2020 tarihinde tamamlamış olduğu başvurular için, 4025 adet 2+1 daire çekilişi, 1725 adet ise 3+1 daire çekilişini 16 Mart 2020 ile 20 Mart 2020 tarihleri arasında asil hak sahiplerini belirleyip çekilişi sonlandırıyor.

Fakat uzun bir bekleyişin ardından geçen süreçte, henüz hiçbir ihale, anlaşma veya sözleşme adına hiçbir somut gelişme olmuyor. 

Değerli arkadaşlar bu ülkede “Konutla Dolandırılanlar, Konutla Dolandırıcılık Mağdurları Var.” Ve Bu Konut Mağdurlarının Bir Platformu Var,

Platformun ismi; “Türkiye Konutla Dolandırılan, Hak Sahipleri Platformu”

İstanbul’da 100 Bini Türkiye’de İse 300 Bini Bulduklarını İfade Ediyorlar.

Bu konut mağdurlarının konuları TBMM ye kadar yansımış ilgili komisyonlarda konular görüşülmüş fakat bugüne kadar bir sonuç alınamamış.

Şimdi bir mağduriyette devletin bir kurumu olan TOKİ tarafından oluşturulmakta.

Mevcut hükümetin beceriksizliği, yönetememesinden kaynaklı, bu kıymetli kuruluşumuz iş yapamaz, sözlerinde duramaz hale gelmiş durumda.

Bakınız seçim öncesi, yine yapamayacakları sözleri vermeye devam ediyorlardı, şimdi verilen o sözlerinde takipçisi olacağız, çünkü plansız programsız kurumu yine zora sokacak sözler verildi, İstanbul’a 1 milyon 500 bin konut yapacağız diye,
Birincisi siz önce söz verdiklerinizi yapınız.

100 bin konut diye başladığınız ve Tuzla Aydınlı mahallemizde 5750 sinin hak sahiplerini belirlediğiniz, hak sahiplerine bir an önce dairelerini yaparak teslim ediniz.

Bu nasıl bir sorumsuzluktur, siz daha geçmiş dönemde verdiğiniz sözlerinizi yerine getirmeyerek insanları mağdur ediyor, Mayıs seçimlerinde bir kez daha vaatlerde bulunup, yeni mağduriyetler yaratmaya çalışıyorsunuz.

Sırf bir dönem daha iktidara gelip, iktidarın nimetlerinden faydalanmak için yalan vaatlerde bulunuyorsunuz, hadi siz bundan utanmıyorsunuz fakat bir kurumu itibarsız ve güvenilmez hale getiriyorsunuz.

“TOKİ’nin 2019-2020 yıllarında, 100 bin konut projesi kapsamında, Tuzla Aydınlı Mahallesinde çekilişini yaparak hak sahiplerini belirlediği 5 Bin 750 Konutun hak sahipleri soruyor;

-2019 yılında sözünü verdiğiniz 5750 konutu teslim etmediniz. Buna karşın 2022 yılında Tuzla'da yaklaşık 20 bin konutluk proje açıklıyorsunuz. İnsanlar yıllardır mağdur şekilde bekliyor.

Siz bırakın 20 Bin konutu, bizim evlerimizin ihalesini ne zaman yapıp, bize ne zaman teslim edeceksiniz Diye Soruyorlar?

Bakınız Ben Buradan İlgililere Sesleniyorum;

Yarattığınız 5750 mağdurun yanına bir 20 bin mağdur aileyi daha eklemeyin…

-Tuzla Belediyesi Faaliyet Raporuna kadar giren ve Belediye Başkanı

Tarafından bizzat açıklanan;

“En çok konut Tuzla’ya, 50 bin sosyal konutun 20 Bini Tuzla’ya yapılacak” beyanından bahsediyorum.Bakın arkadaşlar biz demiyoruz vatandaş diyor…

Önce 5750 konutu yapın ve teslim edin!

Ebetteki bu konunun direk muhatabı TOKİ, fakat Tuzla Belediyesi 2022 Yılı Faaliyet Raporuna koyacak kadar konuyu içselleştirmiş, Tuzla Belediyesinin bu konuya, konuyu aydınlatıcı muhakkak bir cevabı olacaktır.

Ayrıca bu konuya belediye yöneticilerinin de kendi bölgelerine olan sorumluluğundan dolayı da bir hassasiyetlerinin olacağını düşünmekteyiz.

“Tuzla TOKİ 5750 Konut Mağdurunun, sorunlarının bir an önce çözümüne yönelik yaratmak istediğim farkındalık için vermiş olduğum sözlü soru önergemin başkanlık makamına havalesini saygılarımla arz ederim”

Yalçın YILDIRIM / www.tuzlaistanbul.com / HABER MERKEZİ