Kirlilikle boğuşan ve yüzeyi deniz salyasıyla kaplanan Marmara için bakanlık tarafından temizlik seferberliği başlatılması kapsamda, Tuzla Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Tamer Çakıroğlu, sahil şeridini kaplayan Deniz Salyasının temizlenmesi konusunda, sahasında oluşturulan özel ekiple temizliğe başladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ‘Marmara Denizi Eylem Planı’ kapsamında alınan kararların hayata geçirilmesi için, kamu kurumları, akademik çevreler ile sivil toplum kuruluşlarınca başlatılan çalışmalara Tuzla Balıkçılar barınağı Su Ürünleri Kooperatifi yönetimi, oluşturdukları özel ekiple çalışmaları hızlandırdı.   

Seferberlik kapsamında İstanbul Vali Yardımcısı Günay Öztürk, İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca, Tuzla İlçe Tarım Müdürü Şahin Çat, İstanbul SÜRKOP Başkanı Erdoğan Kartal ve Tuzla Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Tamer Çakıroğlu eşlik etti.

Sabahın erken saatlerinde başlayan Müsilaj ( Deniz Salyası) seferberliği konusunda kısa bir değerlendirme yapan Tuzla Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Tamer Çakıroğlu, “Marmara’da yayılımı süren deniz salyasına (müsilaj) karşı devlet birimlerimi bir araya geldi. Yapısından dolayı deniz yüzeyi temizleme tekneleriyle ortadan kaldırılması mümkün olmayan deniz salyasına karşı İstanbul Valiliği, İstanbul İl Tarım Müdürlüğü ve Sürkop işbirliği ile koordineli olarak çalışmaları hızlandırdık. Tüm balıkçıllarımızı müsilaj sorunuyla alakalı bilinçlendirerek denizlerimize sahip çıkmamız gerektiğini bir kez daha buradan vurgulamak istiyoruz” dedi. 

Haber Merkezi / Yalçın Yıldırım / www.tuzlaistanbul.com