Tuzlalı Balıkçılar, beş aylık aranın ardından hazırlıklarını tamamlayarak yeniden denizle buluştu. 1 Eylül itibari ile başlayan av sezonu Nisan ayına kadar sürecek. Pandemi önlemlerinin denizlerdeki hareketi azaltması nedeniyle balık çeşitliliğinin fazla olması bekleniyor. 

HABER / Yalçın Yıldırım / www.tuzlaistanbul.com 

Tuzla Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Tamer Çakıroğlu, 1 Eylül’de başlayacak av sezonuna ilişkin yaptığı açıklamada, "Balıkçılarımız 1 Eylül’de ‘Vira Bismillah’ diyerek denize açılacaklar, bereketli bir sezon geçirmelerini diliyorum” diyerek sözlerine şöyle devam etti:

Balığın insan sağlığı ve dengeli beslenme için çok gerekli bir gıda olduğunu biliyoruz. Balık avcılığı, önemli bir gıda temin yöntemi olup aynı zamanda iyi bir geçim kaynağıdır. Gırgır ve trol ağları ile avcılık faaliyetinde bulunan balıkçılarımız 15 Nisan 2021’de kapanan genel av sezonu, 1 Eylül 2021’de açılıyor. Su ürünleri üretiminin sürdürülebilirliği için avcıların kurallara uyması gerekmektedir” diyen Çakıroğlu “Su ürünleri avcılığında yer, zaman, tür, boy, ışık kullanımı ve avlanma mesafesi gibi getirilen yasaklar ve kontroller su ürünleri üretiminin sürdürülebilirliği açısından büyük önem taşımaktadır. Su ürünlerini sofralarımıza taşıyan balıkçılarımızın av yasaklarına ve tebliğ ile getirilen düzenlemelere titizlikle uymalarını arzu etmekteyiz. Kurbanımızı kestik. Dualarımızı yaptık. Rabbim tüm balıkçılarımıza hayırlı kazançlar nasip etsin. ‘Vira Bismillah’ diyerek, sezonumuz Tüm Balıkçı Camiasına hayırlı olsun” dedi.

Tuzla Su Ürünleri Kooperatifi Yönetimi, barınak sahasında yeni sezon balık avı açılışında misafirlerine et kavurma ve pilav ikramında bulundu.